17. februára 2019

TIPSPORT LIGA: Banská Bystrica v päťbodovom trháku pred Zvolenom

Na snímke zľava Tomáš Matoušek a Tomáš Zigo (obaja Banská Bystrica).

Na snímke zľava Tomáš Matoušek a Tomáš Zigo (obaja Banská Bystrica). Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 17. februára (TASR) - Hokejisti úradujúceho majstra HC'05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v nedeľňajšom súboji 52. kola Tipsport Ligy nad Detvou 7:3 a na čele tabuľky majú už päťbodový náskok pred Zvolenom. Ten prehral v Trenčíne 2:3 po nájazdoch.

Liptovský Mikuláš ukončil sériu šiestich prehier domácim tesným víťazstvom 1:0 nad Novými Zámkami.

Sumáre - 52. kolo Tipsport Ligy:

HK Poprad - DVTK Jégesmedvék Miškovec 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 16. Miller (Salija), 53. Paločko (Takáč) – 24. Galanisz (Vojtkó, Somogyi). Rozhodovali: Stano, Korba – Frimmel, Výleta, vylúčení: 6:9, navyše Buzzeo (Poprad) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1317 divákov.

Hneď v úvode zlyhal v čistej príležitosti hosťujúci Kulmala, ktorého dorážka po presilovkej kombinácii smerovala tesne vedľa bránky. V prvej tretine bohatej na šance mali napokon gólovú prevahu "kamzíci". Blízko k otváraciemu gólu bol domáci legionár Buzzeo. Po jeho strele puk poskakoval na bránkovej čiare, ale do bezpečia ho upratal pohotový zákrok obrancu Kissa. Hostia kapitulovali v 16. minúte, keď v presilovke presne namieril Miller - 1:0. Druhá tretina výrazne zaostala za očakávaním. Nepozornosť domáceho brankára využil v 24. minúte na vyrovnanie Galanisz, ktorý Vošvrdu prekvapil zakončením spoza bránky. V záverečnom dejstve domáci zasypali maďarskú brankársku hviezdu Vaya množstvom striel. Jednu z najväčších šancí zahodil Bondra, ktorý únik dvoch na jedného vyriešil nedôrazným zakončením do Vayovej lapačky. Vykúpenie zo streleckej nemohúcnosti zariadil v páde Paločko. Domáci útočník, ktorý sa vrátil po dlhom zranení, sa presadil aj napriek faulu hosťujúceho obrancu. V závere mohol výhru Popradu poistiť v úniku Takáč, ale jeho blafák brankár Miškovca kryl.

HLASY:

František Štolc ml., asistent trénera Popradu: "Vedeli sme, aký súper nás čaká. Vedeli sme, že sú veľmi dobre organizovaní a trpezliví. Povedali sme si, že musíme hrať zodpovedne a vytvárať tlak na ich obrancov. Dali sme gól, potom nás pribrzdil ten smolný vyrovnávajúci zásah, do tretej tretiny sme šli s vedomím rozhodnúť zápas."

Strenk Hunor, asistent trénera Miškovca: "Bol to dobrý zápas, aj napriek tomu, že súper mal viac striel a my sme mali veľa vylúčení, čo si nemôžeme dovoliť. Tento zápas bol dôležitý pre oba tímy. Brankári boli výborní, bol to zápas o jednom góle. Poprad má veľmi dobré mužstvo, gratulujem mu k výhre."

MAC Budapešť - HC Košice 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Góly: 33. Langkow (Bodó, Dudás), 53. Brown (Dansereau), 60. Klempa (Dansereau) – 41. Suja (Petráš, Derliuk). Rozhodovali: Konc st., Goga - Valo, Vyšný, vylúčení: 3:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Budapešť: Bálisz – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Negrin, Burt Garát, Vokla – Bodó, Langkow, Orban – Dansereau, Brown, Klempa – Terbócs, Nagy, Odnoga – Szigeti, Majoross, Pápa

Košice: Škorvánek – Derliuk, Šedivý, Dudáš, McDowell, Koch, Pulli, Michalčin, Žitný – Kafka, Galamboš, Sýkora – Petráš, Suja, Spilár – Haščák, Ignatuškin, Šerbatov – Lušňák, Klíma, Hričina

Úvod patril domácim, hýrili aktivitou, Škorvánek v hosťujúcej bránke bol však pozorný. Hra sa postupom času vyrovnala, šance na otvorenie skóre boli na oboch stranách, v prvej tretine si však obaja brankári udržali čisté konto.

Po zmene strán oba tímy pokračovali v aktívnej hre a prvý gól stretnutia dal v 33. minúte domáci Langkow, ktorý zblízka presne zakončil. Inkasovaný gól paradoxne "prebudil" Košičanov, ktorí si vypracovali v krátkom čase niekoľko dobrých príležitostí na vyrovnanie domáci, brankár Bálisz svojich spoluhráčov však podržal.

Hosťom sa podarilo skórovať hneď na začiatku tretej tretiny, keď Suja šikovne tečoval nahodený puk pred bránku Budapešti. Nasledujúce minúty patrili brankárom na oboch stranách, ktorí predviedli niekoľko výborných zákrokov. O rozhodujúci gól sa postaral v 53. minúte domáci Brown a konečný výsledok na 3:1 stanovil presným zásahom do prázdnej bránky Klempa.

HK Dukla Trenčín – HKM Zvolen 3:2 pp a sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 49. Sádecký (Hecl, Bartovič), 57. Radivojevič (Starosta, Rýgl), rozh. sam. nájazd Radjenovic - 14. Zuzin (Pöyhönen, Mitchell), 44. Chovan (Šišovský, Ulrych). Rozhodovali: Kalina, Štefík – Jobbágy, Kacej, vylúčení na 2 min: 8:7, navyše: Hlinka 10 min OT za bitku - Vandas 10 min za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2863 divákov

Trenčín: Valent – Starosta, Rýgl, Krejčí, Cebák, Gula, Bohunický, T. Bokroš – Ölvecký, Radjenovic, Radivojevič – Bartovič, Sádecký, M. Hecl – Sojčík, J. Švec, T. Varga - D. Hudec, R. Dlouhý, Mikula – Michal Hlinka

Zvolen: Skapski – Fraser, Pöyhönen, Pufahl, Vandane, Ulrych, Hraško, P.Marcinek, D. Růžička – Handlovský, Kytnár, Vandas – Obdržálek, Michal Chovan, Šišovský – Kelemen, Mitchell, P. Zuzin – Andrisík, S. Petráš, M. Roman

Hostia spod Pustého hradu začali zápas aktívnejšie. Už po 15. sekundách mohol otvoriť skóre Handlovský. Puk sa k nemu odrazil z rohu klziska, ale nevedel ho usmerniť za Valentov chrbát. O štyri minúty bol na konci kombinačnej akcie Kytnár, dostal však prihrávku pod nohy a nemal ideálnu pozíciu na zakončenie. Postupom času sa osmeľovali aj Trenčania. V 8. minúte Krejčího nahodený puk tečoval pred Skapskim Sádecký mimo. O chvíľu nato sa prebil do zakončenia Bokroš, jeho vyrazený pokus však Krejčí do bránky neumiestnil. Zvolenčania sa do vedenia dostali v 14. minúte. V presilovej hre vystrelil Zuzin a tečovaný puk preskočil Valentovu lapačku. V závere úvodnej dvadsaťminútovky sa nepresadil v šanci Ölvecký a následne trafil z ťažkého uhla žŕdku.

Hosťom patril aj úvod druhej tretiny. Tridsaťsekundová presilová hra priniesla delovku Vandana od modrej čiary a následný tlak pri výhode o jedného hráča. V 25. minúte už pri vyrovnaných silách na ľadovej ploche tečoval pred Valentom puk Petráš, ten sa už kĺzal za bránkovú čiaru, ale na poslednú chvíľu ho do rohu klziska odpálil brániaci hráč. Dukla mala ideálnu možnosť vrátiť sa do stretnutia počas takmer jeden a polminútovej výhody o dvoch hráčov. Po góle volalo najmä zakončenie Bartoviča, na ktorého "zívala" odkrytá bránka hostí, ale skúsený útočník puk dobre netrafil. Aktivita domácich hokejistov naberala na sile. V závere druhej tretiny mal vyrovnanie v presilovej hre na hokejke Sojčík, lenže puk nebol presný.

V úvode záverečnej tretiny sa hosťom podarilo zvýšiť skóre. Pri nájazde dvoch na jedného ponúkol Šišovský ideálnu prihrávku Chovanovi, ktorý do odkrytej časti bránky poslal hostí do dvojgólového vedenia. V 49. minúte Zvolenčania nezvládli návrat vylúčeného hráča domácich. Trenčania sa dostali do brejku a po vyrazenej strele puk do prázdnej bránky dopravil Sádecký. Aktivita Trenčanov mohla byť odmenená gólom 4 minúty pred koncom zápasu, ale Ölveckého zakončenie zblízka skončilo iba na tele brankára. V 57. minúte sa domácim podarilo vyrovnať. Nahodený puk od Starostu sa odrazil pred Radivojeviča, ktorý strelou po ľade poslal zápas do predĺženia.

V dramatickom vyvrcholení zápasu napokon rozhodol až v ôsmej sérii samostatných nájazdov Radjenovic.

HLASY:

Ján Pardavý st., asistent trénera Trenčína: "Videli sme dobrý hokej. Náš výkon nebol taký, ako v Košiciach. Troška sme sa trápili. Gól na 1:2 zdvihol hráčom sebavedomie. Viac bojovali a ukázali emócie. Z víťazstva máme radosť. V nájazdoch sa ukázalo, že pokiaľ majú hráči chladnú hlavu, vedia ich premeniť."

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: "Videli sme veľmi dobrý zápas. Vytvorili sme si náskok 2:0, následne sme nedali gól v presilovke a inkasovali. Trenčín nás dostal pod tlak a vyrovnal. V predĺžení sa hralo hore-dole. Nájazdy už boli lotériou. Prehrali sme tretí zápas po sebe. Nemôžeme dostávať góly v samom závere zápasov."

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Góly: 38. Buček (Bortňák), 41. Majdan (Buček, Slovák), 59. Bortňák - 17. Ru. Huna (Surovka, Hvila). Rozhodovali: Novák, Adamec - Orolín, Tvrdoň, vylúčení 8:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 1993 divákov

Nitra: Hanuljak – McCormack, Mezei, Morrison, Pupák, Versteeg, Rais, Sloboda – Blackwater, Slovák, Lantoši – Scheidl, Kerbashian, Majdan – Buček, Bortňák, Rapáč – Hrušík, Čaládi, Fominych – Šiška

Žilina: Fučík – Kučný, Matejka, Jankovič, Dubeň, Piegl, Bagin, Dlugoš – Jenčík, Huževka, Ru. Huna – Hvila, Podešva, Beránek – Rehák, Surovka, Milý – Hrazdíra, Ondruš, Sikela

Súboj Nitranov so Žilinčanmi priniesol svižnú úvodnú desaťminútovku. Hostia prekvapili svojou aktivitou, ale dobré šance Jenčíka a najmä Hvilu sa gólom neskončili. Hosťujúci brankár Fučík mal šťastie po strele Pupáka, ktorý od modrej trafil konštrukciu bránky a z dobrej pozície minul aj Slovák. Do vedenia išli hostia, ktorí využili prvú početnú výhodu zápasu. Po Hvilovej strele od modrej čiary sa pred bránkou dobre zorientoval Rudolf Huna a poslal puk za chrbát Hanuljaka – 0:1.

Druhá časť zápasu bola bohatšia na vylúčenia, ale paradoxne chudobnejšia na gólové šance. Zaujal iba únik Slováka s Blackwaterom, keď prvý z nich prihrával, ale jeho kolega z útoku zoči-voči Fučíkovi svoju šancu nevyužil. Nitrania po ubránení sa niekoľkým oslabeniam nakoniec vyrovnali v 38. minúte. Mladík Buček si dlhšie podržal puk na hokejke, vytvoril si streleckú pozíciu a umiestnenou strelou zaznamenal úvodný gól domácich – 1:1.

Nitranom tento moment pomohol a využitou presilovkou vstúpili do tretej tretiny, keď sa ujala Majdanova strela z vrcholu pravého kruhu – 2:1. Od druhého gólu boli Nitrania lepší a len vynikajúci Fučík držal hostí viacerými dobrými zákrokmi v hre. Zuby si na ňom vylámali Majdan, Buček, či McCormack. Žilinčania mali možnosť vyrovnať až v závere, ale neporadili si ani pri hre šiestich proti štyrom. Za tejto situácie na ľade sa nakoniec gólom do prázdnej bránky presadil Bortňák, čím uzavrel skóre zápasu na 3:1.

HLASY:

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Zápas bol v našej réžii, aj keď mal ďaleko od herného ideálu a našich predstáv. Žilina výborne vykrývala stredné pásmo a priestor pred bránkou. Držaním systému a našich vecí, ktoré od hráčov žiadame, sme zápas nakoniec zlomili na našu stranu."

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: "Pre nás veľmi ťažký zápas. Kvalita súpera je enormná. Podporení výborným výkonom brankára Fučíka sme sa v zápase držali. Aj keď prevaha Nitry bola zrejmá, snažili sme sa hroziť z brejkových situácií. Myslím si, že sa nám to aj darilo. Chýbal nám však pokoj v šanciach, ktoré sme si vytvorili. Nitra sa postupne trikrát presadila a jej výhra je asi zaslúžená. Ďakujem našim hráčom, ktorí podali výborný výkon."

HC'05 iClinic Banská Bystrica - HC 07 Detva 7:3 (3:2, 2:0, 2:1)

Góly: 6. Higgs (Faille, Selleck), 20. Šoltés, 20. Asselin (Faille, Mihálik), 29. Bartánus (Southorn, K. Sloboda), 40. Gabor (Češík), 42. T. Surový (Zigo), 51. Southorn (Zigo, Šoltés) – 9. Betker (Puliš), 14. Sládok (Hodgson), 54. Török (Martin Ďaloga, P. Valent). Rozhodovali: Müllner (SR), Juhász (Maď.) – Šefčík (SR), Soltész (Maď.), vylúčení 6:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2526 divákov.

Banská Bystrica: Lisutin - Kubka, Ďatelinka, Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Nemčík, Glenn - Šoltés, T. Surový, Zigo - Asselin, Faille, Selleck - Bartánus, Higgs, A. Šťastný – Gabor, Češík, Koper

Detva: Zalivin - Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Sládok, F. Fekiač, Betker, Jendroľ, Golian - Puliš, Murček, Ščurko - Žilka, McLean, Hodgson - R. Gašpar, Matúš Chovan, Král – Török, P. Valent, Martin Ďaloga

V prvej tretine videli diváci päť gólov a množstvo šancí na oboch stranách. Do vedenia mohli ísť hostia, keby využili dve príležitosti v podaní Žilku a Gachulinca. Nestalo sa tak a trestali Bystričania v presilovke. V nej mal najskôr šancu Asselin, ale presadil sa napokon Higgs dobrou strelou z medzikružia. Majster mohol potom vedenie zvýšiť, ale Zalivina zblízka neprekonali Surový ani Asselin. Hostia ťažili z dvoch chýb v domácej defenzíve. V 9. minúte Betker prestrelil Lisutina a vyrovnal na 1:1, v 14. minúte otočil vývoj Sládok švihom po prihrávke Hodgsona, keď Bystričania prehrali boj o puk v rohu ihriska. Skóre mohlo byť pre Detvancov aj priaznivejšie, keby Žilka mieril presnejšie a McLeanovi nechýbalo potrebné šťastie pri zakončení. Podstatná pre vývoj tejto tretiny bola posledná minúta. V nej Sládok nešťastne nabil puk Šoltésovi, ten si obkorčuľoval bránku a lišiacky zakončil – 3:2. Trinásť sekúnd pred prestávkou sa tešil z gólu aj Asselin, ktorý zostal nepokrytý pred bránkou a dokonale to využil.

V strednom dejstve mali hokejisti spod Urpína jasnú prevahu, nevyužívali však príležitosti. Zalivina neprekonali Asselin a dvakrát Higgs, napokon však smolu prelomil Bartánus v presilovke po prihrávke Southorna. Presadil sa v 29. minúte na dvakrát – 4:2. Hostia pohrozili len raz, v početnej výhode Sládkom, ktorý na Lisutina nevyzrel. Bystričania znovu trestali v samom závere a opäť tesne pred prestávkou, konkrétne 10 sekúnd po strele Češíka a dorážke Gabora – 5:2.

Na začiatku tretej tretiny umlčal hostí bystrický kapitán Surový. Tvrdo vystrelil z medzikružia spoza protihráča a rozvlnil sieť vôbec svojím prvým gólom v sezóne. Domáci boli pri chuti, siedmy zásah mohli pridať v presilovke pri už štvrtom treste Ščurka v zápase a blízko k nemu mali aj po šanci Bartánusa. Skóre napokon zvýšil obranca Southorn z pravej strany dobrou koncovkou po ľade. Hráči spod Poľany odpovedali v 54. minúte. Pred bránkou bol nepokrytý Török a pohotovo znížil na 7:3. Tento hokejista sa mohol presadiť aj v presilovke, ale zblízka neuspel, takže napokon zostal v platnosti výsledok s desiatimi gólmi v stretnutí.

Hlasy:

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Hovorili sme si pred zápasom, že po dvoch výhrach so silnými súpermi sa nemôžeme uspokojiť, dostať sa emocionálne niekam nižšie. To sa však v prvej tretine i napriek našej snahe stalo. Iba so šťastím sme išli do vedenia 3:2. Dôležitý a pekný vyrovnávajúci gól dal Šoltés. Detva hrala celý zápas dobre. My sme boli vysoko efektívni, využili sme šance, ktoré sme mali. Až tretia tretina bola podľa našich predstáv. V nej sme už hrali hokej, ktorým sa chceme prezentovať."

Josef Turek, tréner Detvy: "Mali sme veľa streleckých príležitostí, mohli sme ísť do vedenia, ale namiesto toho aby sme premenili šance, tak inkasujeme gól. Napriek tomu sme to otočili, ale nezvládli sme záver prvej tretiny. V druhej nás už domáci prevyšovali, mali v nej prevahu. V tretej tretine sme si opäť vytvárali dostatok streleckých príležitostí, kombinačne a pohybovo sme držali krok so súperom, ale rozhodli naše individuálne chyby a nepremieňanie gólových príležitostí na našej strane. Proti silnému súperovi sme si vytvorili dosť šancí, ale efektívnosť bola nízka."

MHK 32 L. Mikuláš - MHC Mikron N. Zámky 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 29. J. Sukeľ. Rozhodovali: Babic, Orolin – Vincze, Šoltés, vylúčení na 2 min: 2:3, navyše: Števuliak (L. Mikuláš) 10 min. za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 860 divákov

Liptovský Mikuláš: Šimko – Kurali, Suchý, Nádašdi, Nemec, Bača, Mezovský, Fereta, Droppa – Nechaj, Ro. Huna, Ri. Huna – J. Sukeľ, Oško, Uram – Žiak, Tamáši, Vybíral – Števuliak, Piatka, Uhrík

Nové Zámky: Košarišťan – Zaťko, Hain, Novák, Ordzovenský, Kudla, Hatala, Andersons, Henderson – Jurík, Zbořil, H. Ručkay – Šimun, Urban, Bajtek – Štrauch, Hruška, Pospíšil – Rogoň, Fábry, Ondrušek