14. apríla 2019

TIPSPORT LIGA: Nitra zdolala Bystricu

Corgoni znížili stav série na 1:3.

Patrik Lamper z Banskej Bystrice (vpravo) a brankár Nitry Juraj Šimboch v 4. zápase finále play off hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Nitra a HC'05 iClinic Banská Bystrica 14. apríla 2019 v Nitre. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Nitra 14. apríla (TASR) - Hokejisti HK Nitra zvíťazili v nedeľňajšom štvrtom zápase finále Kaufland play off Tipsport Ligy 2018/2019 na domácom ľade nad Banskou Bystricou 2:1 po nájazdoch a znížili stav série na 1:3 na zápasy.

Piaty duel je na programe v utorok o 18.00 h na ľade úradujúceho majstra z Bystrice.

HK Nitra - HC'05 iClinic Banská Bystrica 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 39. Čaládi (Hrušík, Bortňák), rozhodujúci sn McCormack - 50. Zigo (Faille). Rozhodovali: Stano, Snášel – Gajan, Šefčík, vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3600 divákov.

/stav série: 1:3/

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, Štefanka, A. Sloboda - Kerbashian, Šiška, Scheidl – Lantoši, Bortňák, Buček - Hrušík, Slovák, Fominych - Minárik, Čaládi, Pätoprstý

Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík - Bartánus, Higgs, Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek - Surový

Nedeľňajší duel mal opatrnejší úvod a na šance sa dlhšie čakalo. Prvú si vypracovala štvrtá lajna domácich, Čaládi prihral Pätoprstému, ale jeho nie príliš presnú strelu skrotil Williams. Na druhej strane hľadal Higgs pred bránkou Lampera, ale puk sa k nemu nedostal. Ani v ďalších minútach sa obraz hry nezmenil a na ľade bolo málo vzruchu. Tímy sa nehrnuli dopredu, hralo sa zo zabezpečených obrán a čakalo sa na chyby. Diváci videli aj takmer päťminútový úsek bez prerušenia, no i bez šancí. V 10. minúte tvrdo vypálil Mihálik, no Šimboch vyrazil betónom. O dve minúty preveril Williamsa Kerbashian. Aktivita Nitry však priniesla prvú presilovku v zápase. Nitrianski hráči ju strávili takmer celú v útočnom pásme, dostali sa aj k streleckým pokusom, ale tie si cestu do bránky nenašli. Veľkú šancu mal Rais, ktorého našiel krížnou prihrávkou Slovák, no tesne minul. V závere tretiny si zahrali v početnej výhode aj hostia, dokonca o dvoch hráčov dlhú minútu a 25 sekúnd, no rozdelenú prestávkou. Počas 44 sekúnd v prvej tretine zavreli domácich v pásme a boli blízko ku gólu. Šimbocha musel nahradiť Mezei, ktorý sa obetavo hodil do strely.

Úvod druhého dejstva poznačili ďalšie vylúčenia. Najprv Nitra ustála aj druhú časť dvojnásobného oslabenia, krátko po tom išiel na trestnú Zigo a presilovku mali "Corgoni". Nevyužili ju, rovnako dopadla aj následná bystrická a potom si tímy zahrali 4 proti 4. Veľkú šancu mal Southorn, no Šimboch si udržal čistý štít. V 30. minúte sa dostali domáci do prečíslenia 3 na 2. Kerbashian vysunul Slováka a ten dával Morrisonovi pred odkrytú bránku, ale do prihrávky sa obetavo hodil Marshall a zabránil gólu. Na druhej strane zastavil Higgsa obranca až faulom a nasledovalo trestné strieľanie. Postavil sa k nemu faulovaný hráč, no nevyšiel mu blafák. Bystričania mohli skórovať rovnako ako v sobotu v oslabení, no Selleck svoj nájazd nepremenil. V nasledujúcich minútach mali už viac z hry domáci hráči, aj vďaka ďalším dvom presilovkám a vypracovali si veľký tlak. Na Williamsa smerovala jedna strela za druhou, no gól neprichádzal. Domáce tribúny rozjasal až Čaládi, ktorý sa v 39. minúte dostal k dorážke a bystrický brankár už nemal šancu - 1:0.

Nitra mohla zvýšiť na 2:0 krátko po zmene strán, keď si zahrala vyše minútovú presilovku o dvoch hráčov. Šancí mala niekoľko, najväčšiu Buček, ktorého našiel krížnou prihrávkou cez bránkovisko Lantoši, ale trafil len bočnú sieť. V 45. minúte sa predviedol po tečovanej strele Mezeia bystrický brankár Williams. V 50. minúte išiel na trestnú McCormack a Bystričania potrestali jeho vylúčenie už po 20 sekundách, keď sa Ziga dostal k dorážke po Failleho strele a rozvlnil sieť - 1:1. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času si zahrali v početnej výhode aj domáci, ale ani tentokrát ju nevyužili a zápas vyústil do predĺženia.

V ňom hrali obe mužstvá opatrne, ale zrodili sa aj šance. Najväčšie mali Buček a Asselin, ale diváci si na rozhodnutie museli počkať do nájazdového rozstrelu. V ňom za domácich presne mierili Kerbashian a McCormack, za hostí uspel iba Faille.