Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. apríla 2021

Tisíce slovenských firiem boli predaných do zahraničných rúk, najviac nadobudol Cyprus


Tagy: firmy

Slovenské firmy s najväčším objemom základného imania vlani nadobudli Cyperčania, Česi a Íri. Ako ďalej vyplýva z dát poradenskej spoločnostiZdieľať
peniaze1 676x405 14.4.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenské firmy s najväčším objemom základného imania vlani nadobudli Cyperčania, Česi a Íri. Ako ďalej vyplýva z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company, celkovo bolo v minulom roku do zahraničných rúk predaných 2 569 slovenských spoločností s kumulatívnym základným imaním vo výške 81,4 mil. eur.


Prvá desiatka krajín pritom pod seba získala podiely v hodnote 74,5 mil. eur.

Až pätina celkového objemu imania predaných firiem v roku 2020 smerovala podnikateľom s cyperským pôvodom, dovedna 17,4 mil. eur. Vlani sa pritom oficiálne stali vlastníkmi necelých troch desiatok našich firiem, čím sa zaradili na 16. miesto v počte najčastejších cudzokrajných vlastníkov tunajších spoločností," uviedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. Druhé miesto obsadili českí podnikatelia, ktorí u nás v uplynulom roku kúpili 808 podnikov s podielom na majetku dovedna 12,4 mil. eur.

Trojicu štátov, ktoré vstúpili do tunajších firiem s najvyšším základným imaním, uzatvára Írsko. Tamojší biznismeni síce kúpili len tri slovenské firmy, no s imaním na úrovni 10 mil. eur. „Íri sa pritom v roku 2020 umiestnili v rebríčku top zahraničných vlastníkov na 32. mieste z celkového počtu 55,“ doplnila Štěpánová. Okrem Cyperčanov, Čechov a Írov získali v roku 2020 na Slovensku veľké podiely aj podnikatelia z Luxemburska, Nemecka i Poľska.


Zdroj: Webnoviny.sk - Tisíce slovenských firiem boli predaných do zahraničných rúk, najviac nadobudol Cyprus © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: firmy
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americká obchodná komora vyzýva Slovensko na predvídateľnú a účinnú implementáciu plánu obnovy
<< predchádzajúci článok
V oblasti rozvoja výskumu, vývoja a inovácií je Izrael pre Slovensko inšpiráciou, tvrdí Brocková

Tisíce slovenských firiem boli predaných do zahraničných rúk, najviac nadobudol Cyprus - diskusné fórum čitateľov