12. októbra 2006

Tréner Galis priznal nemeckú suverenitu

Mienkotvorný Die Welt to vystihol už pred zápasom. Nemeckých futbalistov čakala v Bratislave kvalifikačná zaťažkávacia skúška proti súperovi, ktorý "má sporného trénera, chatrný štadión a ...

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Mienkotvorný Die Welt to vystihol už pred zápasom. Nemeckých futbalistov čakala v Bratislave kvalifikačná zaťažkávacia skúška proti súperovi, ktorý "má sporného trénera, chatrný štadión a minulosť bez postupu na MS či ME." Prečo Slovensko zatiaľ nikdy nepostúpilo na záverečný turnaj európskeho, resp. svetového šampionátu, demonštrovali hráči v stredu večer najmä v I. polčase, keď ich po všetkých stránkach lepší súper k ničomu nepustil. Chatrné vybavenie Tehelného poľa zasa mohli na vlastnej koži zažiť nemeckí fanúšikovia, ktorí si okrem tribúny našli cestu aj do útrob budúceho Národného štadióna. A čo sa týka zmienky o spornom koučovi, Nemci mali zrejme na mysli nezlučiteľnosť jeho reprezentačného pôsobenia so začínajúcou sa politickou

Dušan Galis odmietol po zápase nazvať stredajší výkon svojich zverencov hanbou, lebo "ak súper je jednoznačne lepší, hanba to nie je". Verejnosť má zrejme iný názor, keď sa po polčasovom hvizde ozýval z takmer zaplnených tribún Tehelného poľa "neprepočuteľný" piskot. Galis pripustil, že časť fanúšikov môže vnímať prehru 1:4 veľmi negatívne, zároveň však priznal, že na súčasné Nemecko nemáme. "Povedzte mi jeden aspekt, v ktorom sme od Nemcov lepší. Ani vaša televízia určite nie je lepšia ako nemecká ARD," pomohol si Galis protiotázkou na kritický podnet od kolegu zo súkromnej TV Markíza. Faktom je, že bronzový tím z MS 2006 v stredu predčil Slovákov vo všetkom a ofenzívnym pressingom od prvých minút im nedovolil rozvinúť ani náznaky kombinačnej hry. Ich stred poľa na čele s "robotníkom" Fringsom a "elegánom" Ballackom úplne vymazal slovenskú zálohu, v ktorej nevyšiel zápas najmä dvojici Martin Petráš - Ján Kozák. "Chlapci urobili veľa chýb. Najmä v obrane hrali v prvom polčase veľmi pasívne, čo Nemci trestali gólmi. Mintál s Vittekom sú pre tento tím veľmi dôležití hráči, ale nedostávali takú podporu zozadu, aká by mala byť. V šatni som cez prestávku zdôraznil, aby sme hrali aktívnejšie, aby sme ukázali, čo vieme. Za stavu 0:3 sme znížili, na chvíľu prebrali iniciatívu, ale súper ukázal, že kvality sú na jeho strane a zaslúžene vyhral," komentoval otázky nemeckých žurnalistov D.
Slováci majú za sebou prvú tretinu kvalifikácie, ktorá sa pre nich po hladkých domácich prehrách s najväčšími favoritmi D-skupiny - Českom a Nemeckom, prakticky predčasne skončila. Hladké víťazstvá nad Cyprom (6:1) a vo Walese (5:1) sa počítajú, ale popri dvojnásobnom domácom zlyhaní strácajú na význame. Vo verejnosti už dlhší čas rezonuje otázka výmeny trénera národného mužstva. Rozprúdili ju nielen médiá, ale aj sám kormidelník Galis svojím vyjadrením pre Slovenský rozhlas, v ktorom pripustil, že možno požiada vedenie SFZ o uvoľnenie z funkcie reprezentačného kouča. Dôvodom by mala byť jeho príliš veľká pracovná vyťaženosť v politických funkciách (poslanec NR SR, poslanec Bratislavského samosprávneho kraja, splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport), pričom naznačil, že mieni uprednostniť politiku pred futbalom. Na priamu otázku z novinárskeho pléna, kedy odstúpi, na oficiálnej pozápasovej TB Galis podráždene reagoval, že ako prvému to osobne oznámi redaktorovi TV Markíza...
Reprezentanti sa najprv ešte v stredu jednotlivo, a vo štvrtok aj spoločným vyhlásením priklonili na stranu trénera. "Vyhlasujeme, že napriek mediálnej kampani proti trénerovi Galisovi sme za to, aby zostal vo funkcii hlavného kormidelníka našej reprezentácie," píše sa v mediálnom vyhlásení slovenských futbalistov, ktoré podpísalo všetkých dvadsať futbalistov nominovaných na dvojzápas proti Walesu a Nemecku. Najbližšia budúcnosť ukáže, kto povedie Slovensko v jarnej časti kvalifikácie ME 2008 (najbližšie 24., resp. 28. marca 2007 na ihriskách Cypru a Írska). Na ťahu sú zväzoví funkcionári.