14. februára 2018

Tri góly sú ozaj niečo, hokejista Čerešňák cíti úžasné nakopnutie

Na snímke vpravo Peter Čerešňák (Slovensko) a Vjačeslav Vojnov (OŠ Rusko) v zápase B-skupiny Slovensko - OŠ Rusko na zimných olympijských hrách v Pjongčangu, 14. februára 2018 v Kangnungu. Foto: TASR - Michal Svítok

Pjongčang 14. februára (TASR) - Dostať od Rusov, lebo tí hrajú pod neutrálnym štatútom OŠ z Ruska, len dva góly na olympijskom turnaji, to je solídny výkon. V intenciách ZOH v Pjongčangu to je vynikajúce vysvedčenie. A dať takémuto súperovi tri góly v zostave skromných parametrov, to je už ozaj niečo.

Slovenským hokejistom sa podarilo oboje a vysnívaný štart do bojov v B-skupine bol hneď na svete. "Myslím si, že napriek zlému štartu sme dobrý výkon podali už od polovice prvej tretiny, aj keď jasnejšie to bolo v druhých dvoch," vyslovil pre TASR svoj pocitový predpoklad z ľadu a striedačky Patrik Lamper: "Možno sme boli zakríknutí v prvých desiatich minútach preto, že sme väčšina z nás boli prvýkrát na takom veľkom turnaji. Bol tam trochu stres, ale rýchlo sme sa otriasli. Všetko je to o korčuľovaní, keď korčuľujete, tak si vytvoríte šance, našťastie sme dali aj góly, ale ešte jeden som mal dať aj ja."

Veru, slovenský fanúšik si v závere zápasu dvakrát hlboko povzdychol, alebo aj hlučnejšie vyjadril svoju emóciu pri dvoch sólach, ktoré Lamper nevyužil. Aspoň jedným mohol hokejistov z Ruska doraziť: "Prvý som v podstate trafil do brankárovho ramena, takže tam bol aj kúsok smoly. Druhý som mu chcel dávať pod lapačku, ale bohužiaľ mi to nesadlo. Mal som dve veľké šance a to musím aspoň jednu premeniť."

Lamper si ale nemusí tĺcť hlavu o stenu, hoci tieto momenty si možno bude on sám ešte nejaký čas premietať v mysli, aby vedel, čo má urobiť nabudúce ináč. Všetci ostatní na to zabudli, bolo to za stavu 3:2, teda vlastne za konečného rezultátu. Aj vďaka tomu, že po peknej krídelnej kooperácii Marcela Haščáka s Martinom Bakošom parádne od modrej trafil obranca Peter Čerešňák: "Dostal som puk, zavrel som oči a vystrelil. Padlo to. Je to asi zatiaľ môj najkrajší gól kariéry. Dúfam, že nie posledný. Ešte som vtedy nemyslel na víťazstvo, lebo bolo dosť minút do konca, ale ten úžasný pocit tam bol."

Čerešňák nerád spomína na opatrný začiatok tímu a obrovský tlak súpera. Myslí si však, že od druhej tretiny už hrali hokej dve mužstvá: "Iste aj preto, že sa nám pred prestávkou podarilo dať dva góly. Toto víťazstvo nás môže úžasne nakopnúť do ďalších bojov. Nechcem tvrdiť, že sme hrali s nimi úplne vyrovnanú partiu, ale tou našou hrou, tým defenzívnym základom a poctivou prácou sme s nimi dokázali držať krok.

Peter Čerešňák si myslí, že Rusi mali síce perfektný nástup a predviedli svoje veľké hokejové umenie, ale vodou na mlyn im bola aj dlhšia herná pauza viacerých slovenských hráčov. Ak by toto mala byť slabina na odstránenie a systém by nemal iné veľké nedostatky, môže slovenský hokej zažiť pozitívny turnaj pod piatimi kruhmi. Minimálne dôstojnejší, ako boli všeobecné očakávania verejnosti.