Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. novembra 2019

Tusk: Chorvátske predsedníctvo v EÚ prichádza v kritickom časeDonald Tusk, archívna snímka.Zdieľať
Donald Tusk, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Záhreb 19. novembra (TASR) - Vôbec prvé predsedníctvo Chorvátska v Európskej rade prichádza v "kritickom období" pre 28-členný blok, vyhlásil v utorok predseda Európskej rady Donald Tusk.


Najnovší člen Európskej únie bude možno viesť pobrexitové rokovania Únie s Britániou, uviedol Tusk v Záhrebe po rozhovoroch s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovičom.

Agentúra AP pripomína, že Chorvátsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2013, prevezme šesťmesačné rotujúce predsedníctvo začiatkom januára, pričom odchod Spojeného kráľovstva je teraz naplánovaný na 31. januára.

"Vaša úloha nie je jednoduchá," povedal Tusk. "Bude to kritické obdobie pre EÚ a budeme sa spoliehať na vaše pevné vodcovstvo. Zanechávam EÚ v dobrých rukách."

Predseda Európskej rady vyjadril dôveru v pripravenosť Chorvátska na túto úlohu a dodal, že by sa tiež malo zameriavať na agendu rozšírenia EÚ a nestály západný Balkán.

Ašpirácie západného Balkánu na vstup do EÚ utrpeli po tom, ako Francúzsko a Holandsko zablokovali začatie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

"Som hlboko presvedčený, že vy (Chorvátsko) urobíte všetko, čo je vo vašich silách pre obnovenie jednoty EÚ a rozšírenie a prejavíte pozitívne zapojenie EÚ v tomto regióne," dodal Tusk, ktorý je v chorvátskom hlavnom meste na sneme Európskej ľudovej strany (EPP). Očakáva sa, že poľského politika zvolia za jej predsedu.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské ministerstvo obrany zverejnilo odtajnené dokumenty o SNP
<< predchádzajúci článok
Prokuratúra vyšetruje Salviniho v súvislosti s plavidlami s migrantmi

Tusk: Chorvátske predsedníctvo v EÚ prichádza v kritickom čase - diskusné fórum čitateľov