Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. januára 2022

Ukrajinský prezident Zelenskyj v prejave k národu vyzval Ukrajincov,aby nepodliehali panikeVyzval tiež spoluobčanov, aby pri čítaní správ rozmýšľali "kriticky, logicky a pozitívne".Zdieľať
Ukrajinský prezident Zelenskyj v prejave k národu vyzval Ukrajincov,aby nepodliehali panike

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok, vo svojom druhom televíznom prejave k národu v priebehu niekoľkých dní, vyzval spoluobčanov, aby pre správy o hroziacej ruskej invázii na Ukrajinu nepodliehali panike. Informovala o tom agentúra AP.


Zelenskyj uviedol, že situácia na východe Ukrajiny je vcelku pokojná a hoci dochádza k ostreľovaniu, k porušovaniu prímeria a jednotky z blízkosti hraníc Ruska s Ukrajinou "nezmizli", "nie sú tam žiadni mŕtvi ani zranení ukrajinskí vojaci.

Prezident Ukrajincov ubezpečil, že sú "dosť silní na to, aby sme všetko udržali pod kontrolou a zmarili akékoľvek pokusy o destabilizáciu" krajiny. Pod kontrolou je podľa neho aj vykurovacia sezóna i boj s pandémiou, Ukrajina má dostatočné zásoby uhlia, zemného plynu i vakcín.

Rozhodnutie USA, Británie, Nemecka a Kanady stiahnuť niektorých svojich diplomatov a rodinných príslušníkov z Kyjeva podľa Zelenského "nemusí nevyhnutne signalizovať eskaláciu" a podľa neho "ide o nuansy zložitej diplomatickej hry". "Spolupracujeme s našimi partnermi ako jeden tím," vyhlásil ukrajinský prezident.

Vyzval tiež spoluobčanov, aby pri čítaní správ rozmýšľali "kriticky, logicky a pozitívne".

"Nebojte sa internetu. Nech sa internet bojí nás. Čo ho môže vystrašiť? Zdravé, kritické, logické a pozitívne myslenie," apeloval Zelenskyj. Ubezpečil, že vedenie krajiny pracuje "v režime 24/7" a robí všetko pre to, aby sa Ukrajinci "cítili pokojne, (boli) v teple, sýti a zdraví".

Poznamenal, že čítajú, vypočujú si či sledujú denne "desiatky či dokonca stovky správ", pričom niektoré z nich sú "len fámy", iné "sú vyslovene falošné".

Upozornil, že niektoré - bez pochopenia globálnych súvislostí - môžu viesť k nesprávnym záverom a vyvolávať v čitateľovi pocit úzkosti. "Čo čítať? Na čo reagovať? Komu veriť? Verte Ukrajine," vyzval Zelenskyj.

Agentúra AP dodala, že predstavitelia ukrajinského vedenia sa snažila upokojiť obyvateľov krajiny a predísť tak destabilizácii a panike. Minister obrany Oleksij Reznikov tak napr. v ukrajinskom parlamente povedal, že "nateraz nie je dôvod sa domnievať“, že Rusko sa pripravuje na bezprostrednú inváziu. Poznamenal, že ruské jednotky nevytvorili bojový útvar, ktorý nazval "útočná brigáda" a ktorý by sa mohol prebiť cez rusko-ukrajinskú hranicu.

"Nebojte sa, môžete pokojne spávať," ubezpečoval a dodal, že "netreba mať zbalené kufre".

V rozhovore pre médiá v pondelok však priznal, že "existujú rizikové scenáre", ktoré "sú možné a pravdepodobné v budúcnosti".

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kyjev protestuje proti výrokom chorvátskeho prezidenta (26. 1. 2022)
 Čaputová vyhlásila, že potrebujeme posilniť našu vlastnú pripravenosť v prípade, že Rusko Ukrajinu napadne (25. 1. 2022)
 Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny (25. 1. 2022)
 USA vyšlú posily do východnej Európy, Bidenova administratíva vyberá konkrétne vojenské jednotky (24. 1. 2022)
 Korčok: Situácia je veľmi vážna, odpoveďou na dianie na hraniciach Ukrajiny môžu byť aj sankcie (24. 1. 2022)
 Putin vojnu s Ukrajinou neriskne, myslí si poslanec Krúpa (24. 1. 2022)
 Británia sťahuje diplomatov z Ukrajiny, Londýn tak reaguje na možnú ruskú inváziu (24. 1. 2022)
 Spojené štáty odporučili svojim občanom, aby neecestovali do Ruska (24. 1. 2022)
 USA prikázali rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť Ukrajinu (24. 1. 2022)
 Ruskí vojaci nesmú prejsť cez ukrajinskú hranicu, USA by reagovali rýchlou a tvrdou reakciou (20. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Pri Floride našli potopenú loď, pobrežná stráž pátra po 39 nezvestných
<< predchádzajúci článok
Kyjev protestuje proti výrokom chorvátskeho prezidenta