Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2020

Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorovEurópska únia (EÚ) zlyháva v ochrane opeľovačov pred vyhynutím a umožňuje používanie pesticídov, ktoré spôsobujú smrť niektorých kľúčových druhov.Zdieľať
Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorov

V novej správe to tvrdí Európsky dvor audítorov, podľa ktorého sú snahy Bruselu o ochranu včiel, ôs, motýľov a ďalších druhov neefektívne.

Kľúčová úloha pri reprodukcii rastlín

Poukázali tiež na to, že medzi rokmi 2013 a 2019 vydali 206 mimoriadnych povolení na použitie troch neonikotinoidov, ktoré sú od roku 2018 striktne zakázané. Sú nimi imidakloprid, tiametoxám a klotianidín.

„Opeľovače zohrávajú kľúčovú úlohu pri reprodukcii rastlín a fungovaní ekosysému. Ich úbytok by sme mali vnímať ako hlavnú hrozbu pre naše životné prostredie, poľnohospodárstvo a kvalitné dodávky potravín. Doterajšia iniciatíva EÚ na ochranu voľne žijúcich opeľovačov bola veľmi slabá na to, aby priniesla ovocie,“ povedal člen Európskeho dvora audítorov Samo Jereb.

Dôsledky intenzívneho poľnohospodárstva

Takmer štyri pätiny rastlín a plodín mierneho pásma sú závislé v rôznej miere od opeľovania hmyzom. Celosvetová správa z roku 2019 potvrdila, že takmer 40 % druhov hmyzu čelí vyhynutiu.

Najviac ohrozené sú motýle, mole, včely a chrobáky. Hlavnými dôvodmi sú strata habitatu v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, používanie pesticídov a hnojív.

Monitorovanie preukázalo, že od roku 1990 klesla populácia sledovaných motýľov o 39 %.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, no Slováci ju aj tak nevyužívajú
<< predchádzajúci článok
Každý piaty mladý človek na Slovensku podľa čísiel Eurostatu nepracuje ani sa nevzdeláva

Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorov - diskusné fórum čitateľov