24hod.sk    Ekonomika

06. júla 2010

V Európe dostal zákaz letecký dopravca zo SurinamuEurópska komisia (EK) doplnila zoznam leteckých spoločností so zákazom prevádzkovania letov v Európskej únii o jedného leteckého dopravcu zo Surinamu a súčasne rozšírila pôsobnosť ...Zdieľať
lietadlo Foto: SITA, AP BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) doplnila zoznam leteckých spoločností so zákazom prevádzkovania letov v Európskej únii o jedného leteckého dopravcu zo Surinamu a súčasne rozšírila pôsobnosť prevádzkových obmedzení na Iran Air. Okrem toho zo zoznamu vyškrtla dve letecké spoločnosti z Indonézie. Informovala o tom EK. Podpredseda EK Siim Kallas, zodpovedný za oblasť dopravy, uviedol, že v leteckej bezpečnosti si EK nemôže dovoliť žiadne kompromisy. "Ak máme dôkazy, že leteckí dopravcovia neposkytujú bezpečnú leteckú dopravu, alebo ak si regulačné orgány neplnia povinnosti pri presadzovaní bezpečnostných noriem, musíme konať, aby sme zaručili pre našich občanov bezpečnosť počas letu," vyhlásil Kallas.


Na zozname zakázaných dopravcov sa ocitol dopravca Blue Wing Airlines zo Surinamu v dôsledku série nehôd tejto leteckej spoločnosti a vážnych nedostatkov odhalených počas inšpekcií jej lietadiel. Na základe výsledkov návštevy v Iráne, Výbor pre leteckú bezpečnosť rozšíril prevádzkové obmedzenia spoločnosti Iran Air, a tým zakázal prevádzku lietadiel Airbus A-320, Boeing B-727 a B-747 do EÚ. Komisia bude ďalej dôsledne monitorovať úroveň bezpečnosti Iran Air.

Komisia tiež uznala skvalitnenie činností dohľadu nad leteckou dopravou v Indonézii. Na základe týchto zlepšení Výbor pre leteckú bezpečnosť podporil vyškrtnutie zo zoznamu zakázaných spoločností dopravcov Metro Batavia a Indonesia Air Asia.

V súčasnosti sú na zozname štyria dopravcovia s úplným zákazom prevádzkovania letov v Európskej únii. Ide o Ariana Afghan Airlines z Afganistanu, Blue Wing Airlines zo Surinamu, Siem reap Airways International z Kambodže a Silverback Cargo Freighters z Rwandy. Sedemnásť krajín má úplný zákaz lietať do EÚ platiaci pre všetkých dopravcov, i keď niekoľko z nich má povolené výnimky pre niektoré spoločnosti.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/v-europe-dostal-zakaz-letecky-dopravca-zo-surinamu-cl124471.html