24hod.sk    Kultúra

21. novembra 2019

V múzeu v Bordeaux našli zrejme pozostatky filozofa MontaignaAkvitánske múzeum vo francúzskom meste Bordeaux v stredu oznámilo, že v hrobke v suteréne budovy, ktorú tento týždeň otvorili, sa pravdepodobne nachádzajú pozostatky ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bordeaux 21. novembra (TASR) - Akvitánske múzeum vo francúzskom meste Bordeaux v stredu oznámilo, že v hrobke v suteréne budovy, ktorú tento týždeň otvorili, sa pravdepodobne nachádzajú pozostatky renesančného filozofa Michela de Montaigna, ktorý žil v 16. storočí. Tieto predpoklady však ešte musia potvrdiť ďalšie testy, informovala agentúra AFP.


Múzeum sa nachádza v priestoroch kláštora, v ktorom bol Montaigne pochovaný. Miestni predstavitelia už pred rokom oznámili, že v podzemí múzea, ktorého jedným z exponátov je aj Montaignov kenotaf, čiže symbolický náhrobok, sa našli ľudské pozostatky.

Montaigne, ktorý sa preslávil svojím dielom Eseje, v rokoch 1581-85 pôsobil aj ako starosta Bordeaux. "Pravdepodobne sa nachádzame v prítomnosti Michela de Montaigna," povedal po otvorení hrobky riaditeľ múzea Laurent Vedrine. Historické a archeologické náznaky napovedajú tomu, že ide skutočne o Montaigna, avšak je potrebné to ešte overiť, dodal.

Po otvorení hrobky bola nájdená drevená rakva, na ktorej je veľkými hnedými písmenami napísané "Montaigne". Špeciálna kamera rozpoznala, že v olovenej nádobe vnútri rakvy je stehenná a panvová kosť a lebka, uviedla miestna archeologička Helene Reveillasová.

Na analýze kameňa na hrobke, dreva z truhly a ľudských pozostatkov sa budú podieľať desiatky vedcov z rôznych disciplín. Na základe testov by malo byť možné určiť aj vek a pohlavie pochovanej osoby. Odborníci chcú taktiež zistiť, či nájdu stopy po obličkových kameňoch, ktorými Montaigne trpel.

O mieste, na ktorom je Montaigne pochovaný, dlhú dobu panovali nejasnosti, keďže jeho telo bolo po jeho smrti v roku 1592 niekoľkokrát premiestňované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/v-muzeu-v-bordeaux-nasli-zrejme-pozostatky-filozofa-montaigna-cl721941.html