24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2014

V Poľsku zadržali podozrivých zo špionáže, zrejme v prospech RuskaMuž sleduje na obrazovke skenovanie oka v novom múzeu špionáže v nemeckom Oberhausene 30. apríla 2012. Výstava s názvom Top Secret sprístupňuje prácu tajných služieb a ukazuje unikátne originálne detaily o ruskej tajnej ...Zdieľať
Muž sleduje na obrazovke skenovanie oka v novom múzeu špionáže v nemeckom Oberhausene 30. apríla 2012. Výstava s názvom Top Secret sprístupňuje prácu tajných služieb a ukazuje unikátne originálne detaily o ruskej tajnej službe KGB, americkej CIA a východonemeckej STASI počas obdobia studenej vojny. Foto: TASR/AP Photo/Martin Meissner
Varšava 16. októbra (TASR) - Dve osoby podozrivé zo špionáže zadržali v Poľsku.


Popri dôstojníkovi tamojších ozbrojených síl je ďalším obvineným zo špionáže, pre ktorého príslušná prokuratúra žiada neodkladné uvalenie väzby, právnik venujúci sa ekonomickým kauzám v jednej z kancelárií vo Varšave.

Rozhodnutie súdu o uvalení väzby na právnika sa očakáva v piatok do 11.00 h, informovala spravodajská televízia TVN24 s odvolaním sa na orgány činné v trestnom konaní.

Ani tieto zdroje však zatiaľ nedokázali odpovedať na otázku, prečo došlo k zadržaniu oboch podozrivých, ktorých činnosť údajne nijako nesúvisí, v ten istý deň, teda 15. októbra.

Podľa neoficiálnych zdrojov hrozí advokátovi s dvojakým poľsko-ruským občianstvom, ktorý vraj pracoval pre ruskú vojenskú rozviedku GRU, podľa platnej poľskej legislatívy trest až desať rokov väzenia.

V prípade príslušníka ozbrojených síl, ktorého zadržali na ministerstve obrany, sa zatiaľ hovorí o spolupráci so zahraničnou spravodajskou službou. Nezodpovedanou zostáva otázka, či mal prístup k utajovaným informáciám, prípadne k akým.

Oboch podozrivých mali zadržať na základe informácií poľskej vojenskej rozviedky. Obaja údajne pôsobia v oblasti informatiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/v-polsku-zadrzali-podozrivych-zo-spionaze-zrejme-v-prospech-ruska-cl314420.html