22. februára 2020

V sobotňajšom obrovskom slalome v japonskej Niigate dosiahol Žampa svoj najlepší výsledok v sezóne

Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v sezóne. V sobotňajšom obrovskom slalome v japonskej Niigate obsadil 17. miesto a do hodnotenia

france_alpine_skiing_world_cup_82758 f47b67537d2446e0a57b434215367e00 676x451 22.2.2020  - Slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v sezóne. V sobotňajšom obrovskom slalome v japonskej Niigate obsadil 17. miesto a do hodnotenia Svetového pohára si pripísal 14 bodov.

Doposiaľ bolo jeho najlepším tohtosezónnym výsledkom 23. miesto z rovnakej disciplíny v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. V Japonsku ovládol "obrák" Chorvát Filip Zubčič.

Dvadsaťsedemročný rodák zo Záhrebu dosiahol premiérové víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Po prvom kole figuroval Zubčič až na 12. mieste, ale vynikajúcou druhou jazdou sa prepracoval na prvú priečku.

V súčte oboch kôl zdolal druhého Švajčiara Marca Odermatta o 74 stotín, tretí Američan Tommy Ford zaostal o 1,07 sekundy. Líder po prvom kole Nór Henrik Kristoffersen doplatil na rozbíjajúcu sa trať a musel sa uspokojiť iba s piatou priečkou.

Vyrovnané kolá

Adam Žampa predviedol dve vyrovnané kolá a z 24. miesta po prvej jazde sa posunul o sedem priečok vyššie. V aktuálnej sezóne nedosiahol lepší výsledok, ale vo svojej kariére bol v obrovskom slalome už aj v Top 10.

Na podujatí Svetového pohára v rakúskom Soldene skončil v roku 2012 deviaty. Jeho brat Andreas obsadil japonskom stredisku Juzawa Naeba v prvom kole 45. miesto s mankom takmer piatich sekúnd.

Prvý chorvátsky víťaz

Zubčič sa stal vôbec prvým Chorvátom, ktorý vyhral obrovský slalom v rámci Svetového pohára. Navyše, balkánska krajina sa dočkala svojho víťaza v pretekoch SP po takmer siedmich rokoch, naposledy triumfoval Ivica Kostelič ešte v marci 2013.

V poradí disciplíny sa Zubčič posunul na tretie miesto, keď má rovnaký počet 288 bodov ako Francúz Alexis Pinturault. Po odjazdení šiesteho z deviatich obrovských slalomov je na čele disciplíny Slovinec Žan Kranjec, lídrom celkového poradia je naďalej Nór Aleksander Aamodt Kilde.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

• Niigata (Jap.)

•

Obrovský slalom (1. + 2. kolo): 1. Filip Zubčič (Chor.) 2:37,25 min, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,74 s, 3. Tommy Ford (USA) +1,07, 4. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +1,13, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,14, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +1,15, ... 17. Adam Žampa (SR) +1,71 s, ... 45. Andreas Žampa (SR) - nepostúpil do 2. kola

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 6 z 9 pretekov): 1. Žan Kranjec (Slovin.) 344 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 334, 3. Alexis Pinturault (Fr.) a Filip Zubčič (Chor.) po 288, 5. Tommy Ford (USA) 245, 6. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) 220, ... 34. Adam Žampa (SR) 26

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 32 zo 44 pretekov): 1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1022 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) 948, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 898, 4. Matthias Mayer (Rak.) 716, 5. Beat Feuz (Švaj.) 697, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) 654, ... 119. Adam Žampa (SR) 26

Zdroj: Webnoviny.sk - V sobotňajšom obrovskom slalome v japonskej Niigate dosiahol Žampa svoj najlepší výsledok v sezóne © SITA Všetky práva vyhradené.