24. mája 2012

 NEW YORK 24. mája (WEBNOVINY) - Ceny ropy v stredu klesli o viac ako 2 % na päťmesačné minimum, keď potenciálna dohoda Iránu a Západu o jadrovom programe Teheránu zmiernili obavy z narušenia dodávok. 
            
            Dopyt po rope ďalej brzdili pretrvávajúce obavy o budúcnosť Grécka v eurozóne. 
            
            Nadol ceny čierneho zlata tlačili aj údaje z ekonomiky USA, z ktorých vyplynulo, že zásoby ropy v krajine vzrástli už deviaty týždeň za sebou. 
            
            Cena britskej ropy Brent klesla o 2,85 USD na 105,56 USD za barel. Júlové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 1,95 USD na 89,90 USD za barel.
            
            Ceny zlata v stredu klesli, zmazali však časť výrazných strát zo skoršej časti obchodovania, a to aj napriek tomu, že nálada na trhu bola pred blížiacim sa summitom EÚ krehká. 
            
            Prispeli k tomu skeptické očakávania investorov, podľa ktorých stredajšia neformálna schôdzka lídrov neprinesie výrazný pokrok pri riešení dlhových problémov eurozóny. 
            
            Spotová cena zlata bola o 20:14 GMT na úrovni 1 561,50 USD za uncu, čo bolo o 0,41 % menej ako záverečná hodnota z utorka. 
            
            Skoršie počas obchodovania sa prepadla až na úroveň 1 534,25 USD za uncu, čo bol pokles oproti predchádzajúcemu dňu o viac ako 2 %. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 1,76 % na 1 548,4 bodu. 
            
            Kurz: 
            (1 EUR = 1,2659 USD)