Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. februára 2023

Väčšina územia Slovenska bojuje so snežením a závejmi, platia výstrahy a teploty môžu klesnúť na -22°CSlovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal viacero výstrah. Pre väčšinu územia Slovenska, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja, ...Zdieľať
5_mf70409 676x451 4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal viacero výstrah. Pre väčšinu územia Slovenska, s výnimkou Bratislavského a Trnavského kraja, a tiež niektorých okresov Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja, platí výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi.


V severných okresoch Žilinského a Prešovského kraja i v okrese Brezno je v platnosti výstraha druhého stupňa pred týmto javom.

Teplota môže klesnúť pod 20 stupňov


Meteorológovia vystríhajú i pred snežením, a to najmä v okresoch na severe Žilinského a Prešovského kraja. Výstraha pred nízkymi teplotami bude v platnosti pre územie stredného Slovenska a niektoré okresy na východe.

Pre okresy Rožňava, Gelnica, Spišská Nová Ves, Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš a Banská Bystrica je vydaná výstraha druhého stupňa a teplota v noci z nedele na pondelok tu môže podľa SHMÚ poklesnúť na -22°C. SHMÚ o tom informuje na svojej webstránke.

Na horách hrozí víchrica až orkán


Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.


V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.

„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.


Zdroj: Webnoviny.sk - Väčšina územia Slovenska bojuje so snežením a závejmi, platia výstrahy a teploty môžu klesnúť na -22°C © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SLEDUJEME ONLINE: Kalamita je stále vyhlásená v Žilinskom kraji a pod Tatrami
<< predchádzajúci článok
POD TATRAMI SA ZRAZILO 30 ÁUT: Diaľnicu uzavreli