24hod.sk    Zo zahraničia

08. januára 2021

Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnejIránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chámeneí v piatok zakázal dovoz vakcín od americkej firmyZdieľať
iran_vaccines_73315 c7151ceff9ec46889d382c7faf9f5a02 676x451 8.1.2021 - Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chámeneí v piatok zakázal dovoz vakcín od americkej firmy Pfizer a jej nemeckého partnerta BioNTech a tiež od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity zo Spojeného kráľovstva. V televíznom prejave povedal, že dovoz očkovacích látok z Ameriky a Británie je zakázaný, pričom odkazoval na vzrastajúce počty úmrtí v oboch krajinách.


Chámeneí sa na margo daných krajín vyjadril, že im "naozaj neverí" a niekedy chcú testovať svoje vakcíny v druhých štátoch. "Nie som optimistický ani pri Francúzsku," dodal.

 

 

Začali s testovaním na ľuďoch


Vodca však schválil dovoz vakcín z ďalších "bezpečných" miest a naďalej podporuje iránske úsilie pri vývoji vlastnej látky. Irán začal testovať svoje vakcíny na ľuďoch v decembri. Na domáci trh by sa mohla vakcína dostať na jar.


Zástupcovia tvrdej línie v Iráne oponujú vakcínam vyrábaným v USA. Iránske Revolučné gardy dokonca v decembri zamietli využitie akejkoľvek zahraničnej vakcíny.

 

 

Cesty k vakcínam sú otvorené


Napriek sankciám si však Irán udržiava cesty k vakcínam, napríklad prostredníctvom v medzinárodnej iniciatívy COVAX.

Irán sa potýka s jednou najhorších epidémií koronavírusu na Blízkom východe. V krajine potvrdili nákazu u takmer 1,3 milióna ľudí a 56-tisíc v tejto súvislosti zomrelo.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/vakciny-od-pfizeru-ci-astrazenecy-nie-su-doveryhodne-iran-sa-spolieha-na-vyvoj-vlastnej-cl748053.html