31. augusta 2007

Van Leijen novým lídrom Okolo Slovenska

Holanďan Joost van Leijen sa po víťazstve v piatkovej 3. etape cyklistických pretekov Okolo Slovenska z Liptovského Mikuláša do Čadce (192,2 km) stal novým lídrom 51. ročníka. Jazdec tímu Van Vliet - ...

ČADCA 31. augusta (WEBNOVINY) - Holanďan Joost van Leijen sa po víťazstve v piatkovej 3. etape cyklistických pretekov Okolo Slovenska z Liptovského Mikuláša do Čadce (192,2 km) stal novým lídrom 51. ročníka. Jazdec tímu Van Vliet - EBH sa tešil z prvenstva v kráľovskej etape vďaka nástupu v posledných dvoch kilometroch na okruhu v uliciach Čadce. Vďaka bonifikácii a náskoku v cieli vyzliekol zo žltého trička Poliaka Marcina Sapu z tímu DHL Author. Pred poľského cyklistu sa dostal celkovo aj v piatok druhý Martin Mareš z PSK Whirlpool. Na 3. mieste v Čadci finišoval Slovinec Jure Kocjan. Prvýkrát na 51. ročníku sa do najlepšej desiatky dostali aj slovenskí cyklisti - Róbert Gavenda z reprezentačného výberu SR bol piaty a Maroš Kováč z Dukly Trenčín finišoval siedmy.
Dvadsaťtriročný Van Leijen sa po víťazstve v etape stal aj lídrom súťaže aktivity, súťaž mladých jazdcov do 23 rokov vedie Slovinec Vid Ogris a najlepším vrchárom je jeho krajan Mitja Mahorič. "Nanešťastie, nebol som v úvodnom úniku a musel som spolu s tímovými kolegami vynaložiť množstvo úsilia, aby sme vedúcu skupinu dostihli. Záverečný úsek etapy som vôbec nepoznal a nečakal som, že to bude také technické. Bolo veľa zákrut, skúsil som nastúpiť a na technickej trati to vyšlo. Vôbec som podobný úspech nečakal, keďže som mal pred mesiacom zlomenú ruku a ešte musím veľa trénovať," povedal Van Leijen, ktorý sa v kategórii elite obliekol do žltého trička prvýkrát v kariére.
Od úvodu etapy sa viac pretekalo ako taktizovalo. Na horskej prémii Ostrý vrch (20 km), ktorá bola najvyšším bodom pretekov, bol najlepší vlaňajší obhajca Radoslaw Romanik a získal trofej Mateja Lacza. V tom čase bola vpredu 15-členná skupina, zo Slovákov v nej bol iba Roman Broniš. Náskok vedúcej skupiny na pelotón bol maximálne minútový a za rýchlostnou prémiou na Oraviciach (45,6 km) sa začal znižovať. Pred Lokcou už bolo všetko pohromade a v Oravskej Lesnej (104,5 km) nastúpili Juraj Sagan a Michal Škvarka. Dvojica Slovákov tvrdo pracovala, no na viac ako dve minúty sa od pelotónu neodpútala. Do Čadce síce ešte vošla s miernym náskokom, ale s hlavnou skupinou za chrbtom. V uliciach cieľového mesta to ešte skúsil samostatne Sagan, ale na technickom okruhu ho pelotón prevalcoval. Približne 1500 m pred cieľom vyšiel nástup van Leijenovi a k 2. miestu v prvej etape pridal v piatok aj víťazstvo. "Som Žilinčan, trať z Oravskej Lesnej som veľmi dobre poznal, preto som to skúsil. Ak by nás bolo vpredu viac, možno by to aj vyšlo. Ešte 5 km pred cieľom som si myslel, že sa nám naša snaha vydarí," uviedol v cieli Juraj Sagan.