Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2019

Vďaka systémom centrálneho zásobovania teplom je v SR čistejší vzduchIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Pavol Zachar
Bratislava 21. októbra (TASR) - Slovensko patrí ku krajinám s najrozvinutejšou sieťou centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Európe. Vďaka systému CZT môžu ľudia v mestách dýchať čistejší vzduch. Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).


"Slovensko disponuje veľmi prepracovanou sieťou systému a patrí medzi krajiny s vysoko rozvinutou infraštruktúrou CZT. Systémy diaľkového vykurovania CZT na Slovensku zásobujú teplom 1,8 milióna obyvateľov a pokrývajú viac ako 54 percent celkovej potreby tepla," uviedlo SZVT.

Podiel obyvateľov Európy, ktorí využívajú výhody CZT sa v jednotlivých krajinách líši a v ôsmich krajinách prekračuje podiel 50 percent. Najväčší podiel, 92 percent, má Island. Okolo 60 percent má Lotyšsko, Dánsko, Litva, Estónsko, Poľsko, Švédsko a Fínsko.

Systém CZT vytvára v mestách inteligentný energetický systém, ktorý znižuje skleníkové plyny a spotreby primárnych palív, čím sa v nich zvyšuje kvalita ovzdušia, informoval Karol Klobušický z komunikačného oddelenia SZVT. Vybudované systémy prepájajú výrobu a spotrebu, implementujú tak obnoviteľné zdroje energie a využívajú kombinovanú výrobu, čo im umožňuje vyrobiť teplo a elektrinu v jednom zdroji s najnižšími stratami, vysvetlilo SZVT. Zároveň kombinujú rôzne palivá a poskytujú tak odberateľom ekologickú a bezpečnú dodávku tepla.

Elektrina, teplo a chlad vyrobené v tomto systéme sú lacnejšie, energeticky efektívnejšie a ekologickejšie. "Jeden komín, kontinuálne monitorovaný, plniaci prísne emisné limity pre znečisťujúce látky je ekologickejší ako množstvo nekontrolovaných komínov osadených na jednotlivých budovách, ktoré vypúšťajú emisie susedom priamo do okien," povedal predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Zväz výrobcov tepla uvádza, že svet dnes prechádza na systémy CZT štvrtej generácie. Tieto systémy dokážu skladovať teplo z rôznych externých zdrojov. Vedia tiež využiť odpadové teplo, ktoré je dnes vypúšťané do ovzdušia napríklad z datacentier, nemocníc či spaľovní odpadu. SZVT hovorí, že vďaka tomuto novému systému sa spotrebuje menej primárneho paliva a tým sa prispieva k udržateľnej a čistejšej energii. Pripomína, že len v centrálnych systémoch sa odpadové teplo dokáže zachytiť a opätovne využiť.

„Infraštruktúra diaľkového vykurovania má potenciál na ďalšie budovanie energetickej nadstavby, v podobe nasadzovania nových technických a digitálnych riešení. Všetko v závislosti od špecifík a potrieb príslušného mesta alebo jeho časti,“ uzatvára Janiš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR spresnila a doplnila dáta o hrubom národnom dôchodku
<< predchádzajúci článok
Analytici: Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka a stále klesá

Vďaka systémom centrálneho zásobovania teplom je v SR čistejší vzduch - diskusné fórum čitateľov