24hod.sk    Zaujímavosti

10. decembra 2020

Video: Raketa Starship dosiahla výšku 12,5 km, pri pristátí vybuchlaRaketa Starship by pritom podľa zakladateľa spoločnosti SpaceX Elona Muska mala do šiestich rokov dopraviť ľudí na Mars.Zdieľať
FOTO: Raketa Starship dosiahla výšku 12,5 km, pri pristátí vybuchla

 Spoločnosť SpaceX v stredu v americkom štáte Texas uskutočnila skúšobný let rakety Starship, ktorá dosiahla výšku 12,5 kilometra, čo je takmer 100-krát viac ako počas predchádzajúceho testu, no pri pristátí explodovala. Informovala o tom agentúra AP.

Raketa Starship by pritom podľa zakladateľa spoločnosti SpaceX Elona Muska mala do šiestich rokov dopraviť ľudí na Mars. Musk aj napriek neúspešnému ukončeniu stredajšieho testu s ním vyjadril spokojnosť. "Získali sme všetky údaje, ktoré sme potrebovali," napísal na Twitteri.

Raketa po približne 6,5-minútovom lete zmenila smer a začala klesať. Po tvrdom dosadnutí na zemský povrch však explodovala. Príčinou tvrdého pristátia bol podľa Muska nízky tlak v palivovej nádrži.

Pri dvoch predchádzajúcich tohtoročných skúšobných letoch sa použili iné prototypy rakety Starship, ktoré dosiahli výšku 150 metrov.

V roku 2019 predošlý prototyp menších rozmerov s názvom Starhopper dosiahol takisto výšku 150 metrov a následne pristál. Niekoľko predošlých prototypov explodovalo počas statických testov na zemi.

Starship je vrchný stupeň kozmickej lode, ktorá má absolvovať lety na Mesiac a Mars. Bude umiestnená na nosnej rakete Super Heavy, ktorá je vo vývoji. Výška celej rakety bude 120 metrov.

 


   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/video-raketa-starship-dosiahla-vysku-12-5-km-pri-pristati-vybuchla-cl746680.html