24hod.sk    Zaujímavosti

10. januára 2021

Vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek opäť udelí z lietadla požehnanie SlovenskuRovnaké požehnanie relikviou udelil Slovensku aj vlani 20. marca, v čase prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19.Zdieľať
Vikár Nitrianskej diecézy opäť udelí z lietadla požehnanie Slovensku

Generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek opäť udelí z paluby lietadla požehnanie celému Slovensku relikviou Kristovej krvi. Rovnaké požehnanie relikviou udelil Slovensku aj vlani 20. marca, v čase prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19.


Lietadlo s relikviou vzlietne v nedeľu popoludní, na sviatok Krstu Krista Pána. Nitrianske biskupstvo vyzvalo veriacich, aby sa k požehnaniu duchovne pripojili. „Účinne tak môžu prijať milosti z neho prameniace v záujme ochrany Slovenska a jeho ľudu pred zúriacou pandémiou koronavírusovej infekcie,“ uviedlo biskupstvo.

Relikvia Kristovej Krvi je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku. Opátstvo ju dostalo ako dar od kráľa Mateja Korvína I. pri príležitosti posvätenia kostola v roku 1483. Kráľ Matej I. dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. „Od toho času sa úcta k Božej Krvi začala šíriť po celom okolí. Opáti pre relikviu postavili osobitnú kaplnku, ktorú 26. marca 1489 posvätil nitriansky biskup Gregor,“ povedal pred časom hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/vikar-nitrianskej-diecezy-peter-brodek-opat-udeli-z-lietadla-pozehnanie-slovensku-cl748148.html