11. septembra 2006

Víťazný hetrik Federera na US Open

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom dvojhry mužov na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD). Vo finále si najvyššie nasadený hráč poradil ...

NEW YORK 11. septembra (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal víťazom dvojhry mužov na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD). Vo finále si najvyššie nasadený hráč poradil s turnajovou deviatkou, Američanom Andym Roddickom za 147 minút 6:2, 4:6, 7:5, 6:1, keď najmä v závere stretnutia na dvorci absolútne dominoval. Fenomenálny Švajčiar si okrem prémie 1,2 mil. USD na konto pripísal deviaty grandslamový titul kariéry, z toho tretí na US Open, kde obhájil víťazstvá z rokov 2004 a 2005. Zavŕšením klasického víťazného hetriku na betónových dvorcoch vo Flushing Meadows sa vyrovnal slávnym predchodcom Ivanovi Lendlovi (1985-87) a Johnovi McEnroeovi (1979-81). Dvadsaťpäťročný rodák z Bazileja svoje desiate grandslamové finále premenil na deviate víťazstvo a zo štyroch tohtoročných finálových súbojov na grandslamových podujatiach sa netešil iba na Roland Garros v Paríži, kde ho zdolal Španiel Rafael Nadal. Federer sa stal navyše prvým hráčom v histórii tenisu, ktorý vyhral tri roky po sebe Wimbledon aj US Open. V počte víťazných turnajov dosiahol číslo 41 a 9. víťazstvom na podujatí veľkej štvorky sa v historickom rebríčku dostal už na 5. miesto pred osemnásobných grandslamových šampiónov Ivana Lendla, Jimmyho Connorsa, Kena Rosewalla, či Andreho Agassiho.

Dvojhra mužov - finále:
Roger Federer (1-Švajč.) - Andy Roddick (9-USA) 6:2, 4:6, 7:5, 6:1

Dvanásty vzájomný súboj a tretí vo finále niektorého z grandslamových turnajov začal oveľa lepšie Federer. Verný svojej prezývke "FedExpres" viedol v I. sete už 5:0, keď sa Roddick, dovtedy produkujúci množstvo chýb, konečne presadil na svojom podaní a znížil na 1:5. Vzápätí 24-ročný Američan vyhral aj servis súpera. Zlepšenie však nepotvrdil pri svojom podaní a set prehral za 29 minút 2:6. V druhom dejstve vyšiel Roddickovi úvod, keď sa po brejku ujal vedenia 2:0. V ďalšom priebehu si domáci tenista udržal výhodu jedného brejku a keďže si podržal aj podanie, set vyhral 6:4. Zdalo sa, že Američan má psychicky navrch. V piatom geme III. setu sa za stavu 2:2 dostal pri podaní Federera k štyrom brejkbalom, ale napriek frenetickej podpore 23-tisícového kotla ústredného dvorca Arthura Ashea ani jeden nevyužil. V nasledujúcom geme sa takmer zrkadlovo zopakovala situácia pri servise Roddicka, ktorý musel odvracať dokonca päť brejkových lôpt súpera, ale zvládol to. Potom sa obaja súperi agresívnou hrou preháňali po dvorci až do stavu 6:5, keď Federer pri podaní Roddicka zaútočil a skvelým krížnym bekhendom po nabehnutí súpera na sieť premenil druhý setbal na 7:5. Tento moment sa ukázal ako rozhodujúci. Od tejto chvíle Roddick nemal nárok a Federer si robil na kurte, čo chcel. Celková štatistika víťazných úderov 69:33 hovorí za všetko. Nervóznemu Roddickovi odišla aj najväčšia zbraň - tvrdý servis a v závere sa len s vypätím všetkých síl vyhol "kanáru". Po znížení na 1:5 potom suverénny Federer podával na víťazstvo a za stavu 40:15 úspešným smečom ukončil zápas. Vzájomnú bilanciu s Roddickom si Švajčiar vylepšil na 11:1.

Roger Federer: "Bolo to veľmi náročné. Dôležité bolo pre mňa nájsť spôsob, ako vrátiť tvrdé podanie súpera a vyrovnať sa s faktom, že hrám v New Yorku finále proti Američanovi. Napokon som to zvládol výborne, myslím si, že som zahral fantasticky. V lóži ma povzbudzoval golfový šampión Tiger Woods a veľmi mi to pomohlo. On tiež vyhral dosť veľkých podujatí vo svojom športe a vie, ako sa v takomto finále cítim na kurte. V závere som prejavil emócie, čo nerobím často. Ľahol som si na kurt a chvíľu si užíval triumf. Mohol som si to dovoliť, lebo toto bolo veľké finále na veľkom Grand Slame. Zaslúžil som si tie slastné pocity. Ďakujem však Bohu, že som sa nezranil. Teraz mám 9 grandslamových titulov a ešte sa nechcem zastaviť. Pamätám si, keď som získal šiesty, siedmy, ôsmy a zistil, v akej spoločnosti bývalých šampiónov som sa ocitol. Na čísle 9 som teraz jediný a predo mnou ešte hráči s dvojciferným počtom. Toto bola pre mňa fantastická sezóna. Vyhral som tri grandslamové turnaje rovnako ako v roku 2004, ale teraz som bol navyše aj vo finále Roland Garros a to je neuveriteľné."

Andy Roddick: "Snažil som sa vydať zo seba všetko. Chcel som mu to viac znepríjemniť. Keby som premenil brejkbaly v treťom sete, zápas by sa možno vyvíjal inak. Čo mám na to teraz povedať? Sám som si to pokazil. Na druhej strane Federer opäť preukázal svoju schopnosť zahrať veľké body, keď to potrebuje. On akoby vnímal dianie na kurte trochu inak ako ostatní. Jeho pohyb a práca nôh, to je neporovnateľné s nikým iným. Teraz je mi to už úplne jasné - Roger je svetovou jednotkou, lebo je absolútne najlepší hráč súčasnosti. Je na vrchole a ostatní ďaleko pod ním. Skúste sa spýtať iných hráčov, povedia to isté."