Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2019

Vláda schválila dve kandidátky na šéfa úradu na nahlasovanie korupcieParlament bude predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti vyberať z dvoch kandidátok - Zuzany Dlugošovej a Moniky Filipovej. V utorok ich na výjazdovom ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 25. júna (TASR) – Parlament bude predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti vyberať z dvoch kandidátok - Zuzany Dlugošovej a Moniky Filipovej. V utorok ich na výjazdovom rokovaní v Stropkove schválila vláda. Kandidátky jej odporučila výberová komisia spomedzi 11 kandidátov. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) avizoval, že parlament by mal novú šéfku vyberať ešte na svojej aktuálnej schôdzi.


Filipová je v súčasnosti riaditeľka odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov na ministerstve vnútra. "Mojou predstavou je vybudovať úrad, ktorý je veľmi inovatívny, čo sa týka pracovných metód, má profesionálnych zamestnancov, ktorí sa téme venujú, sú ochotní sa učiť a vzdelávať sa ďalej," uviedla na verejnom vypočutí začiatkom júna. Na otázku TASR, aké by boli jej prvé kroky po zvolení, povedala, že najdôležitejšie by boli výberové konania na personálne obsadenie. Ako dôležitú vníma aj spoluprácu s prokuratúrou a inšpektorátmi práce.

Právnička Dlugošová sa podľa vlastných slov venovala vo svojej kariére ochrane slabších aj pred Ústavným súdom aj na Európskom súde pre ľudské práva. Na Právnickej fakulte Univerzity Komenského sa zaslúžila o zavedenie právnej etiky ako povinného predmetu. Od roku 2014 pracuje ako poradkyňa Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave pre oblasť právneho štátu. "Chcem, aby verejnosť začala vnímať skutočnosť, že oznamovanie nekalých alebo neetických praktík nie je donášanie, nie je bláznovstvo, ale je to správna vec," priblížila jeden zo svojich cieľov v prípade jej zvolenia.

Nový úrad má chrániť whistleblowerov, teda ľudí, ktorí poukážu na protispoločenskú činnosť. Jeho zriadenie priniesol nový zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý vstúpil do platnosti 1. marca tohto roku. Nová inštitúcia má byť nezávislým orgánom štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou.

Okrem Dlugošovej a Filipovej sa o post šéfa úradu uchádzali Miloš Birtus, Tibor Draskoczy, Tomáš Jacko, Daniel Krošlák, Diana Migaľová Baschierová, Viktor Pokojný, Martin Rajňák, Jozef Stopka a Rastislav Šaling.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poplatky pri zmene priezviska po uzavretí manželstva sa majú zrušiť
<< predchádzajúci článok
Podmienky na námornej lodi prejdú úpravou

Vláda schválila dve kandidátky na šéfa úradu na nahlasovanie korupcie - diskusné fórum čitateľov