24hod.sk    Zo zahraničia

06. júla 2013

Vláda v Mali zrušila výnimočný stav, pripravuje sa na voľbyÚrady v africkom Mali v sobotu zrušili päť mesiacov trvajúci výnimočný stav, ktorý vyhlásili ešte 12. januára. Stalo sa tak deň po intervencii francúzskej armády, ktorá vyhnala ...Zdieľať
mali BAMAKO 6. júla (WEBNOVINY) - Úrady v africkom Mali v sobotu zrušili päť mesiacov trvajúci výnimočný stav, ktorý vyhlásili ešte 12. januára.


Stalo sa tak deň po intervencii francúzskej armády, ktorá vyhnala radikálnych islamistov zo severu krajiny.

Mali teraz čakajú prezidentské voľby naplánované na 28. júla. Zúčastnia sa na nich aj pozorovatelia z Európskej únie.

Malijská vláda a Tuarégovia nedávno uzavreli dohodu, ktorá umožní konanie prezidentských volieb. Hlasovanie je považované za nevyhnutné pre nastolenie demokratickej vlády po minuloročnom prevrate, po ktorom ovládli sever krajiny islamisti. Úlohou nového prezidenta bude vyviesť Mali z krízy, ktorá trvá od povstania Tuarégov na severovýchode Mali v januári 2012.

Problémom pri voľbe však bude doručenie miliónov voličských preukazov, keďže státisíce ľudí pre konflikt zo začiatku roka opustilo svoje domovy. Obavy panujú aj z nestability v meste Kidal stále okupovanom Tuarégmi. Riziko ojedinelých útokov separatistov je navyše stále vysoké a problémy spôsobuje aj logistika na rozľahlom území, kde je nedostatok vody a panujú viac ako 40-stupňové horúčavy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/vlada-v-mali-zrusila-vynimocny-stav-pripravuje-sa-na-volby-cl234070.html