Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

22. januára 2021

Vo veku 95 rokov umrela herečka Dalma Špitzerová, ktorá získala štátne vyznamenanieDalma Špitzerová prežila holokaust a po vypuknutí SNP sa pripojila k povstalcom.Zdieľať
Vo veku 95 rokov zomrela v noci na štvrtok divadelná herečka Dalma Špitzerová, ktorá prežila holokaust a zapojila sa do protinacistického odboja. Pohreb bude v nedeľu (24. 1.) na ortodoxnom cintoríne v Bratislave. Na sociálnej sieti o tom informoval jej vnuk Michael Szatmary.

Dalma Špitzerová sa narodila v roku 1925 do židovskej rodiny. Keď sa v roku 1942 začali transporty do pracovných a koncentračných táborov, jej otec ju spolu s jej sestrami poslal do Maďarska. Neskôr sa dostala do internačného tábora v Užhorode a následne do zberného tábora v Novákoch. V tábore hrávala nielen divadlo, ale zapojila sa aj do podzemného hnutia.

Na archívnej snímke zo 7. januára 2016 herečka Dalma Špitzerová.

Foto: TASR - Martin Baumann

 

Po vypuknutí Slovenského národného povstania utiekla do Banskej Bystrice, kde sa pripojila k povstalcom. Po vojne sa stala divadelnou herečkou, neskôr pracovala ako asistentka réžie. Po Nežnej revolúcii vyučovala súkromne herectvo.

V roku 2016 jej vtedajší prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd. V roku 2019 dostala od občianskeho združenia Post Bellum Cenu Pamäti národa.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Autorka pletených rukavíc, v ktorých sa ukázal Bernie Sanders na Bidenovej inaugurácii, dostala tisíce objednávok.
<< predchádzajúci článok
Twitter pre dehumanizáciu ujgurských žien zablokoval účet čínskej ambasády vo Washingtone

Vo veku 95 rokov umrela herečka Dalma Špitzerová, ktorá získala štátne vyznamenanie - diskusné fórum čitateľov