Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2023

Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strelaRaketa, ktorá vlani v novembri spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów, bola zablúdená ukrajinská protivzdušná strela, potvrdil poľský minister spravodlivostiZdieľať
aptopix_poland_russia_ukraine_war_92849 be4d8099d3f04f7186f84578724b65bd 676x451 28.9.2023 (SITA.sk) - Raketa, ktorá vlani v novembri spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów, bola zablúdená ukrajinská protivzdušná strela, potvrdil poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro. Minister Rádiu Lublin vo štvrtok povedal, že vyšetrovanie prokuratúry „kategoricky“ určilo, že raketu, ktorá 15. novembra zasiahla poľské obilné zariadenie v pohraničí, odpálila Ukrajina.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Bola to Sovietmi vyrobená raketa, ale patrila ukrajinskej armáde,“ cituje ministra spravodajský portál Kyiv Independent.

Neaktivovala sa samodeštrukcia


O výsledkoch vyšetrovania už dva dni pred oficiálnym potvrdením informovali noviny Rzeczpospolita. Podľa nich vyšetrovatelia dospeli k záveru, že ukrajinská protivzdušná obrana vystrelila dve rakety S-300, ktoré majú dolet 75 - 90 kilometrov, v snahe zmariť masívny ruský raketový útok.

Jedna z týchto striel zasiahla svoj cieľ, druhá však údajne preletela do Poľska. Pre neznámy dôvod sa neaktivoval jej samodeštrukčný mechanizmus, čo viedlo k smrteľnej nehode.

Nedostatočná spolupráca


Ziobro sa posťažoval, že ukrajinská strana dostatočne nespolupracovala počas vyšetrovania. Zároveň pripomenul, že poľskí prokurátori pomáhajú Ukrajine pri vyšetrovaní ruských vojnových zločinov.

Kyjev poprel, že by incident spôsobila ukrajinská raketa, ale potvrdil, že jeho sily sa v danom čase v blízkosti pokúsili zneškodniť ruskú raketu.Zdroj: SITA.sk - Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strela © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mladí Ukrajinci sú presvedčení o víťazstve vo vojne, cez 80 percent sa chce podieľať na obnove krajiny
<< predchádzajúci článok
Situácia so šírením českých programov sa skomplikovala, v spore medzi televíziami a operátormi prehráva divák