24hod.sk    Ekonomika

16. augusta 2019

Z poukázaných 2 % dane získal tretí sektor viac ako 58 miliónov eurIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto:
Bratislava 16. augusta (TASR) - Finančná správa (FS) SR zaslala na účty neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám do polovice augusta viac ako 58 miliónov eur. Poukázali im ich fyzické a právnické osoby ako podiel zo svojich zaplatených daní, informovala v piatok FS. Konečná suma darovaných dvoch alebo v určitých prípadoch aj troch percent daní pre tretí sektor sa ešte môže zvýšiť.


"Najviac ľudia a firmy darovali tretiemu sektoru z Bratislavského kraja. Na účty neziskových organizácií, občianskych združení a nadácií pribudlo od daňových subjektov z tohto kraja takmer 14 miliónov eur," uviedla Drahomíra Adamčíková z Finančného riaditeľstva SR. Najnižšiu sumu, necelé štyri milióny eur, podľa nej poukázali daňové subjekty z Banskobystrického samosprávneho kraja.

Množstvo darovaných financií sa môže ešte zvýšiť. Narásť môže po spracovaní všetkých odložených daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2018, ktoré odovzdajú podnikatelia a fyzické osoby do 2. októbra. V minulom roku bola celková suma darovanej časti dane približne o 10 miliónov eur vyššia. Finančná správa doteraz spracovala necelých 900.000 vyhlásení.

Ročný prehľad prijímateľov, ktorým boli poskytnuté podiely zaplatenej dane v roku 2019 a informácie o sume poskytnutej jednotlivým prijímateľom, zverejní finančná správa do konca januára budúceho roka. Počas januára zároveň zašle neziskovým organizáciám, ktoré dostali peniaze od daňovníkov, oznam o darcoch v prípade, ak daňovník v podanom vyhlásení vyznačil svoj súhlas so zaslaním týchto údajov prijímateľovi.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/z-poukazanych-2-dane-ziskal-treti-sektor-viac-ako-58-milionov-eur-cl699187.html