24hod.sk    Z domova

16. mája 2022

Začalo sa vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, zúčastňujú sa ho aj vojaci z Maďarska a USAZačalo sa medzinárodné vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, na ktorom bude v nasledujúcich dvoch týždňoch participovať viac ako 1200 vojakov zúčastnených krajín. Na cvičení sa okrem ...Zdieľať
2 7 676x451 16.5.2022 (Webnoviny.sk) - Začalo sa medzinárodné vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, na ktorom bude v nasledujúcich dvoch týždňoch participovať viac ako 1200 vojakov zúčastnených krajín.


Na cvičení sa okrem vojakov Ozbrojených síl SR (OS SR) zúčastňujú aj vojaci z Maďarska, americkej armády v Európe a príslušníci Národnej gardy Indiany.

Precvičia veliteľov aj štáby


Prvý týždeň cvičenia bude venovaný veliteľsko-štábnemu cvičeniu, ktorého cieľom je precvičiť veliteľov, štáby a jednotky v plánovaní a vedení spoločných operácií v medzinárodnom prostredí. Informoval o tom hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

„Napriek nasadeniu našich vojakov na východnej hranici a aktivitám súvisiacich s vytváranou mnohonárodnou bojovou skupinou NATO na Slovensku sme pripravili kvalitné cvičenie, ktoré dôkladne preverí naše spôsobilosti. Súčasťou cvičenia bude v ďalšom týždni aj poľný manéver kombinovanej jednotky,“ uviedol veliteľ pozemných síl OS SR a riadiaci cvičenia Ivan Pach.

Výcviková príležitosť


Cvičenie je zároveň výcvikovou príležitosťou pre príslušníkov mnohonárodnej bojovej skupiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorá už viac ako mesiac pôsobí v Centre výcviku Lešť.

Na úvodnom nástupe pred začiatkom prvej fázy cvičenia sa osobne zúčastnil aj veliteľ novokonštituovaného veliteľstva mnohonárodnej divízie NATO – stred Denis Tretinjak, ktorého príslušníci tak majú prvú významnú príležitosť zoznámiť sa s postupmi našich jednotiek pri plánovaní a vedení vojenských operácií.


Zdroj: Webnoviny.sk - Začalo sa vojenské cvičenie Slovenský štít 2022, zúčastňujú sa ho aj vojaci z Maďarska a USA © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/zacalo-sa-vojenske-cvicenie-slovensky-stit-2022-zucastnuju-sa-ho-aj-vojaci-z-madarska-a-usa-cl772376.html