Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Kultúra

23. júla 2019

Zachránený barokový organ z roku 1751 zaznie opäť v Španej DolineS pomocou dobrých ľudí sa podarilo zachrániť posledný autentický barokový organ na Slovensku z roku 1751 v Španej Doline. Jeho slávnostná inaugurácia sa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Diana Semanová
Špania Dolina 23. júla (TASR) – S pomocou dobrých ľudí sa podarilo zachrániť posledný autentický barokový organ na Slovensku z roku 1751 v Španej Doline. Jeho slávnostná inaugurácia sa uskutoční v sobotu 27. júla, kedy bude odovzdaný do užívania pri svätej omši v Kostole Premenenia Pána o 15.00 h. Informuje o tom obec Špania Dolina v Banskobystrickom okrese na svojej webovej stránke.


V tento deň sa zároveň začne VII. ročník medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi 2019, ktorý otvorí inauguračný koncert práve na obnovenom organe Martina Podkonického. Píšťalový fond je kompletne pôvodný z roku 1751 a zvuk tak verným a vysoko cenným pamätníkom nášho barokového organárstva.

"Po svätej omši, približne od 16.00 h, je pripravený maratón barokovej organovej hudby v podaní Stanislava Šurina, Davida di Fiore a koordinátora projektu obnovy, organistu Matúša Kucbela. V prestávkach medzi koncertmi bude pre návštevníkov sprístupnený chór s možnosťou prehliadky vynoveného organa aj s odborným výkladom. Počas inaugurácie sa uskutoční finančná zbierka určená na dofinancovanie obnovy organa," uvádzajú organizátori.

Ako vysvetlili, celková suma na reštaurovanie sa totiž navýšila z dôvodu zmeny plánu obnovy, keďže sa objavili historické mechy Martina Podkonického. Pôvodne sa počítalo s variantom výroby repliky barokových mechov. Počas inaugurácie záujemcovia uvidia aj expozíciu fotografií z reštaurátorských prác.

Návštevníci inauguračných slávností barokového organa sa z Banskej Bystrice do Španej Doliny dostanú pravidelnou autobusovou linkou s odchodom zo stanice o 13.45 h. Po skončení pôjde autobus späť o 18.45 h zo špaňodolinského námestíčka.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum: Tieto televízie majú najobjektívnejšie spravodajstvo
<< predchádzajúci článok
Zomrela známa spisovateľka, laureátka Ceny Georga Büchnera

Zachránený barokový organ z roku 1751 zaznie opäť v Španej Doline - diskusné fórum čitateľov