24hod.sk    Kultúra

16. mája 2012

Začína sa ôsmy ročník literárneho festivalu Prešov číta rádPREŠOV 16. mája (WEBNOVINY) – Prešov začína žiť trojdňovým knižničným festivalom Prešov číta rád, ktorý organizuje Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. Pozvanie na jeho 8. ročník prijalo 12 autorov kníh ...Zdieľať
kniha kniznica PREŠOV 16. mája (WEBNOVINY) – Prešov začína žiť trojdňovým knižničným festivalom Prešov číta rád, ktorý organizuje Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove.


Pozvanie na jeho 8. ročník prijalo 12 autorov kníh rôznych žánrov. Do projektu sa tentokrát zapojí šesť základných a stredných škôl a jedna základná umelecká škola, na festivale bude participovať aj Mestská knižnica v Sabinove. Bohatý literárny program vyvrcholí v piatok na pešej zóne tradičnou Čitariádou.

Festival sa začína v stredu workshoopom pre knihovníkov na tému Hravá knižnica, ktorý povedie domáca knihovníčka a autorka kníh pre deti Gabriela Futová.


Hostia literárneho festivalu

V priebehu dňa sa verejnosť môže stretnúť na besedách s režisérkou, scenáristkou a spisovateľkou Evou Borušovičovou, alebo so súdnym lekárom a autorom kníh Norbertom Moravanským, ktorý bude hovoriť na tému súdne lekárstvo vo filme a v skutočnosti.

Na večernom literárnom happeningu už budú prítomní všetci pozvaní hostia, ktorých môžu čitatelia vidieť a počuť naživo v budove knižnice na Hlavnej ulici.

Vo štvrtok aj v piatok dopoludnia navštívia školy spisovatelia, s ktorými sa budú môcť študenti porozprávať. Popoludní sa v Záhrade umenia môžu Prešovčania stretnúť s prírodovedcom Miroslavom Sanigom, ktorý vedu podáva vo svojich knižkách zaujímavou formou bežným ľuďom, aby ich pritiahol k prírode a upútal ich pozornosť hlavne na ohrozené druhy vtákov.


Autorské čítanie

V knižnici sa čitatelia budú môcť od 16:00 porozprávať nielen o pesničkách s Jánom Štrasserom. Do Prešova vo štvrtok prídu na Celoslovenský snem kráľov čitateľov detskí výhercovia tejto literárnej súťaže z celého Slovenska. Literárny večer bude v znamení autorského čítania hostí festivalu.

Piatkový program sa začne o 10:00 na pódiu v centre mesta Čitariádou - festivalovou šou s kráľmi čitateľov, spisovateľmi a muzikou. V kultúrnom programe vystúpi Katka Koščová a skupina historického šermu Cohors, no hlavnými aktérmi budú pozvaní literáti.

Večer o 18:00 festival vyvrcholí slávnostnou talkshow Resumé s hosťami festivalu. Program moderujú Zuzka Belková a Dado Nagy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zacina-sa-osmy-rocnik-literarneho-festivalu-presov-cita-rad-cl195359.html