Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. apríla 2021

Zákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokujú poslanci na začiatku májaZákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokuje Národná rada SR (NR SR) na najbližšej schôdzi naplánovanej na 4. mája. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovalaZdieľať
pes retaz 676x451 17.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokuje Národná rada SR (NR SR) na najbližšej schôdzi naplánovanej na 4. mája. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala Sloboda zvierat (SZ).


Návrh na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňajú zákony v súvislosti s chovom a držaním psov, podala skupina poslancov do podateľne parlamentu v piatok 16. apríla.

Dlhodobo neriešený problém


Reťaz neumožňuje psovi utiecť v prípade ohrozenia, môže ho spoločensky izolovať a zároveň znižuje možnosť jeho pohybu. To môže viesť k problémom s pohybovým ústrojenstvom. Rizikom sú aj ochorenia svalov a kĺbov či vrastanie reťaze do krku.

Podľa SZ ide o veľký a dlhodobo neriešený problém. Vyhláška aj dnes majiteľom prikazuje púšťať psa denne z reťaze. Nie je však v možnostiach kontrolných orgánov dokázať, že ľudia psa nepúšťajú.

Jeden návrh bol aj v roku 2019


Sloboda zvierat návrh novely zákona, zakazujúci držanie psov na reťaziach, predložila parlamentu aj na jeseň roku 2019. Návrh novely zákona prešiel prvým čítaním. Pred druhým čítaním v rámci Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie však podala vtedajšia poslankyňa za Slovenskú národnú stranu (SNS) Eva Antošová pozmeňovací návrh zákona.

Ten obsahoval výnimky, ktoré by podľa Slobody zvierat zákon znefunkčnili. Poslankyňu preto vyzvala, aby návrh novely zákona stiahla. Tá výzvu uposlúchla a novela zákona tak napokon schválená nebola.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokujú poslanci na začiatku mája © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zmluva o nákupe Sputnika V má byť podľa Kolíkovej povinne zverejnená a verí, že sa tak stane už čoskoro
<< predchádzajúci článok
Traja astronauti sa vrátili zo stanice ISS na Zem, vo vesmíre strávili pol roka (video)

Zákon o zákaze držania psov na reťaziach prerokujú poslanci na začiatku mája - diskusné fórum čitateľov