24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2019

Zamestnávatelia robia chyby vo výkazoch pre Sociálnu poisťovňuSociálna poisťovňaZdieľať
Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 12. augusta (TASR) - Zamestnávatelia stále robia chyby vo výkazoch pre Sociálnu poisťovňu (SP). Vyplýva to z kontrol zrealizovaných v prvom polroku tohto roka.


SP v prvom polroku 2019 pokračovala v kontrolách zamestnávateľov, celkovo ich bolo vykonaných 7243, z ktorých vyplynulo, že 4957 zamestnávateľov predložilo registračné listy za zamestnávateľa a za zamestnancov s chybami. "Napriek tomu, že SP zaregistrovala o 159 menej chybujúcich zamestnávateľov ako v tom istom období roku 2018, vzrástol počet chýb v mesačných výkazoch poistného," uviedla poisťovňa.

Vlani za rovnaké obdobie zamestnanci pobočiek Sociálnej poisťovne opravili vo výkazoch zamestnávateľov 93.498 chýb, za prvý polrok tohto roka ich bolo až 129.459, čo je o 35.961 chýb viac.

Chyby pri oznamovaní údajov a platení poistného patria k opakujúcim sa nedostatkom v komunikácii zamestnávateľov so Sociálnou poisťovňou a podľa poisťovne spôsobujú problémy obom stranám. "Zamestnávateľom okrem toho hrozia sankcie za nesplnenie si zákonných povinností, a preto je v ich záujme, aby dbali na riadne oznamovanie všetkých údajov a prípadné nejasnosti prekonzultovali," dodala SP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zamestnavatelia-robia-chyby-vo-vykazoch-pre-socialnu-poistovnu-cl698185.html