24hod.sk    Zo zahraničia

11. apríla 2009

Zemský povrch sa pri zemetrasení v Taliansku nadvihol o 15 centimetrovPri ničivom pondelňajšom zemetrasení v Taliansku sa zemský povrch v zasiahnutej oblasti nadvihol o pätnásť centimetrov. Informovala o tom v sobotu talianska vesmírna agentúra na svojej internetovej stránke. ...Zdieľať
RÍM 11. apríla (WEBNOVINY) - Pri ničivom pondelňajšom zemetrasení v Taliansku sa zemský povrch v zasiahnutej oblasti nadvihol o pätnásť centimetrov. Informovala o tom v sobotu talianska vesmírna agentúra na svojej internetovej stránke. Vyplýva to z jej zistení a zo satelitných záberov uskutočnených z rovnakého uhla pred a po smrteľných otrasoch. Agentúra tak má k dispozícii údaje dokumentujúce, že pri najsilnejších otrasoch z pondelka sa zemský povrch v postihnutom talianskom regióne Abruzzo posunul až o 150 milimetrov.


Silné zemetrasenie, ktoré v pondelok ráno zasiahlo mesto L'Aquila a jeho okolie, si podľa posledných informácií vyžiadalo 292 obetí, medzi ktorými je aj dvadsať detí. Ďalšie stovky ľudí utrpeli zranenia a odhadom 28 tisíc obyvateľov prišlo o strechu nad hlavou. Množstvo osôb je nezvestných, zodpovedným orgánom sa pritom stále nepodarilo veľa tiel identifikovať.

Územím Talianska prechádzajú dve zlomové línie, ktoré môžu byť zdrojom zemetrasení. V ohrozenej oblasti žije približne 20 miliónov ľudí.
SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zemsky-povrch-sa-pri-zemetraseni-v-taliansku-nadvihol-o-15-centimetrov-cl75004.html