Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. októbra 2020

Ženy pracujú zadarmo, rozhodol o tom deň rovnosti v odmeňovaní a tiež koronavírusDeň rovnosti v odmeňovaní u mužov a žien tento rok pripadol na 22. októbra. Ženy s priemerným zárobkom tak budú na Slovensku už od 23. októbra až do konca roka 2020 pracovať zadarmo. Tento stav sa v ...Zdieľať
gettyimages 946224516 676x334 23.10.2020 (Webnoviny.sk) - Deň rovnosti v odmeňovaní u mužov a žien tento rok pripadol na 22. októbra. Ženy s priemerným zárobkom tak budú na Slovensku už od 23. októbra až do konca roka 2020 pracovať zadarmo. Tento stav sa v porovnaní s minulým rokom zhoršil o dva dni.


Slovensko je momentálne piate od konca, čo sa týka rozdielov v priemernom zárobku mužov a žien, keď percentuálne dosiahlo úroveň 19,4 percenta. Horšie na tom je už len Rakúsko, Česko, Nemecko a Estónsko. Informovala o tom vo štvrtok Nadácia Pontis.

Na koronakrízu doplatili viac ženy


K nižším platom žien sa podľa výskumov pridali aj ich starosti navyše. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tvoria ženy až 70 percent ľudí pracujúcich v sektore zdravotníctva a sociálnych služieb. Paradoxne, muži pracujúci na rovnakých pozíciách dostávajú v priemere až o 11 percent vyšší plat.

V sektore služieb, napríklad v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, pracuje 62 percent žien, v rámci umenia a rekreácie 59 percent žien. Práve spomínané sektory boli pritom prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19 zasiahnuté v najväčšej miere.

Z online prieskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) navyše vyplýva, že zatiaľ čo u mužov sa počet hodín starostlivosti zvýšil o 44 percent, u žien to bolo až 74,5 percenta.

Zamestnávatelia môžu vedome uprednostniť mužov


“To, že starostlivosť o deti a o domácnosť leží predovšetkým na pleciach žien, potvrdil aj aktuálny globálny prieskum McKinsey & Company. Až každá štvrtá žena musela pre pandémiu prejsť na skrátený úväzok, nižšiu pozíciu alebo dokonca prácu opustiť,” opisuje súčasný stav výkonná riaditeľka Business Leaders Forum Ivana Vagaská.

Podľa výskumov tak prichádza k spojeniu dvoch svetov – pracovného a súkromného. Tento stret prináša zvýšenie stresu, psychického aj fyzického zaťaženia. K väčšej pracovnej záťaži navyše pribudla neistota. Andrej Kuruc, analytik a výskumník z IVPR, upozorňuje na ďalšie negatívne následky súčasnej krízy.

“Ak zamestnávatelia v aktuálnej situácii vnímajú vyššiu záťaž domácich povinností a starostlivosti o deti na pleciach žien, môžu vedome uprednostniť mužských kandidátov. Z opačnej strany, zvýšené bremeno neplatenej práce spojenej so starostlivosťou o blízkych a domácnosť na pleciach žien môže dočasne znížiť ich úsilie hľadať si nové zamestnanie,” doplnil Andrej Kuruc.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ženy pracujú zadarmo, rozhodol o tom deň rovnosti v odmeňovaní a tiež koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Česku pribudlo vo štvrtok 14.151 prípadov nákazy koronavírusom
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Ženy pracujú zadarmo, rozhodol o tom deň rovnosti v odmeňovaní a tiež koronavírus - diskusné fórum čitateľov