17. júla 2011

Zlato na MS žien senzačne pre Japonky

Senzačné zlaté medaily si na VI. majstrovstvách sveta vo futbale žien v Nemecku vybojovali reprezentantky Japonska. Ázijčanky zvíťazili v nedeľňajšom finálovom dueli vo Frankfurte nad ...

japonky FRANKFURT NAD MOHANOM 17. júla (WEBNOVINY) - Senzačné zlaté medaily si na VI. majstrovstvách sveta vo futbale žien v Nemecku vybojovali reprezentantky Japonska. Ázijčanky zvíťazili v nedeľňajšom finálovom dueli vo Frankfurte nad Mohanom nad favorizovaným tímom USA až lepším zvládnutím jedenástkového rozstrelu v pomere 3:1. Rozhodujúcu jedenástku premenila vo štvrtej sérii Kumagajová. V riadnom hracom čase sa dramatický súboj skončil výsledkom 1:1, po následnom predĺžení 2x15 minút svietil na ukazovateli skóre tiež nerozhodný stav 2:2. Pre Japonky je historicky prvá medaila zo svetových šampionátov a hneď tá najcennejšia. Američanky nepridali svoje tretie zlato, platí však, že na všetkých doterajších MS odchádzali s medailovým ziskom (bilancia: 2 - 1 - 3). Najbližší svetový šampionát sa uskutoční v roku 2015 v Kanade.

Američanky sa v nedeľňajšom finále ujali vedenia gólom Morganovej v 69. min, za Japonsko vyrovnala v 81. min Mijamová. V predĺžení poslala tím USA opäť do vedenia v 104. min Wambachová, ale Sawová v 117. min stanovila, že o titule museli rozhodnúť až pokutové kopy. V nich mali viac šťastia Ázijčanky, keď Mijamová, Sakagučiová i Kumagajová boli úspešné. Naopak, v americkom drese namierila presne z "bieleho bodu" iba Wambachová, trio Lloydová, Heathová a Boxxová neuspelo.

MS 2011 vo futbale žien v Nemecku - nedeľa - finále - výsledok:

Finále (Frankfurt nad Mohanom):
Japonsko - USA 2:2 po predĺžení (1:1, 0:0), na strely zo značky pok. kopu 3:1, Japonky získali zlaté medaily
Góly: 81. Mijamová, 117. Sawová - 69. Morganová, 104. Wambachová, ČK: 120.+ Iwašimizuová (Jap.)

Prehľad medailových umietnení na doterajších majstrovstiev sveta vo futbale žien:
1991 (dejisko Čína): 1. USA, 2. Nórsko, 3 Švédsko, 4. Nemecko
1995 (Švédsko): 1. Nórsko, 2. Nemecko, 3. USA, 4. Čína
1999 (USA): 1. USA, 2. Čína, 3. Brazília, 4 Nórsko
2003 (USA): 1. Nemecko, 2. Švédsko, 3. USA, 4. Kanada
2007 (Čína):1. Nemecko, 2. Brazília, 3. USA, 4. Nórsko
2011 (Nemecko): 1. Japonsko, 2. USA, 3. Švédsko, 4. Francúzsko