04. októbra 2009

Zlato Taliankam, striebro pre Holanďanky na ME vo volejbale

Volejbalistky Talianska obhájili titul majsteriek Európy spred dvoch rokov zo šampionátu v Belgicku a Luxembursku. Vo finále 26. majstrovstiev Európy v Poľsku zdolali v Lodži Holanďanky 3:0 (16, 19, 20). Na ...

LODŽ 4. októbra (WEBNOVINY) - Volejbalistky Talianska obhájili titul majsteriek Európy spred dvoch rokov zo šampionátu v Belgicku a Luxembursku. Vo finále 26. majstrovstiev Európy v Poľsku zdolali v Lodži Holanďanky 3:0 (16, 19, 20). Na ME Talianky neprehrali ani jeden zápas, v ôsmich víťazných zápasoch prehrali iba 2 sety - v základnej skupine s Francúzskom a v semifinále s Nemeckom. Je to pre ne druhé zlato v histórii, celkovo šiesty kov (2 - 2 - 2). Bronz si vybojovali domáce Poľky, ktoré si v súboji oň poradili s Nemkami 3:0.

Finále XXVI. ME vo volejbale žien:
Holandsko - Taliansko 0:3 (-16, -19, -20)
66 min, rozhodovali Bjeličová (Srb.), Rodriguezová-Javitová (Šp.), 13 100 divákov

Vo finále sa stretli družstvá, ktoré všetkých sedem predchádzajúcich zápasov vyhrali. V prvej polovici úvodného setu sa to odrážalo aj na ihrisku a družstvá sa doslova ťahali po bode a ani jedno nedokázalo súperovi ujsť. Potom však Talianky skvalitnili obranu na sieti, vyšlo im niekoľko perfektných útokov a od druhého technického oddychového času, na ktorý išli s náskokom 16:13 už dovolili súperkám uhrať iba tri body.

Nástup do druhého dejstva mali lepší hráčky výberu „oranjes“. Zdalo sa, že našli recept proti takmer dokonalej obrane súperiek a veľmi rýchlo si vybudovali šesťbodový náskok (9:3). Potom sa však opäť ukázali Talianky v „plnej kráse“. Perfektnými útokmi nahlodávali sebavedomie Holanďaniek a na druhý technický oddychový čas už išli ony s jednobodovým náskokom. V rozbehu sa už nezastavili a súperky pustili iba na hranicu 19 bodov.

Tretí set už bol opäť jednoznačne v réžii staronových majsteriek Európy, ktoré nepripustili žiadnu drámu, spokojne si strážili náskok a po víťazstve 25:20 sa po druhý raz v rade tešili zo zisku zlata.