24hod.sk    Gala

15. júna 2019

Zomrel svetoznámy režisér Franco Zeffirelli, preslávil sa aj filmovým spracovaním Rómea a JúlieVo veku 96 rokov zomrel v sobotu svetoznámy taliansky filmový a operný režisér a scénograf Franco Zeffirelli. Médiám to oznámil jeho syn Luciano, podľa ktorého zomrel velikán svetovej kinematografie vo ...Zdieľať
reziser 676x443 RÍM 15. júna (WebNoviny.sk) - Vo veku 96 rokov zomrel v sobotu svetoznámy taliansky filmový a operný režisér a scénograf Franco Zeffirelli. Médiám to oznámil jeho syn Luciano, podľa ktorého zomrel velikán svetovej kinematografie vo svojom dome v Ríme, a "hoci istý čas trpel, odišiel v pokoji".


"Nie som filmový režisér. Som režisér, ktorý používa rôzne prostriedky na to, aby vyjadril svoje sny a príbehy, aby prinútil ľudí snívať," hovorieval o sebe zosnulý režisér, ktorý má na svojom konte viac ako dvadsať oceňovaných filmových titulov.

Jeho film získal Oscary


Zeffirelli inscenoval opery v milánskej La Scale a ako filmový režisér sa preslávil najmä adaptáciami diel Williama Shakespeara.

Zeffirelliho spracovanie Rómea a Júlie získalo v roku 1969 Oscary za kameru a kostýmy, pričom si vyslúžilo aj ďalšie dve nominácie v kategóriách Najlepší film a Najlepšia réžia.

Druhú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžil v roku 1983 spolu s Giannim Quarantom vďaka výprave jeho filmovej adaptácie La Traviaty.

Bol príbuzným Leonarda da Vinci


K Zeffirelliho najznámejším filmom patria aj Brat Slnko sestra Luna (1972) o Františkovi z Assisi, dvojdielny film Ježiš Nazaretský (1977), filmová adaptácia Hamleta z roku 1990 s Melom Gibsonom a Glenn Close v hlavných úlohách, Jana Eyrová (1996) s Annou Paquin a Charlotte Gainsbourg alebo Čaj s Mussolinim (1999) s Judi Dench a Cher.

Zeffirelli bol v rokoch 1994 až 2001 senátorom za stranu Forza Italia vtedajšieho talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Tím talianskych vedcov skúmajúcich DNA nedávno prišiel s odhalením, že Zeffirelli bol vzdialeným príbuzným Leonarda da Vinci.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel svetoznámy režisér Franco Zeffirelli, preslávil sa aj filmovým spracovaním Rómea a Júlie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/zomrel-svetoznamy-reziser-franco-zeffirelli-preslavil-sa-aj-filmovym-spracovanim-romea-a-julie-cl684923.html