Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

09. júla 2020

Zoologická záhrada Bojnice chová zaujímavé zvieratá, niektoré druhy majú vzácne poruchy sfarbenia



Národná zoologická záhrada Bojnice chová aj zvieratá so vzácnymi poruchami sfarbenia. Návštevníci môžu vidieť napríklad bielu samicu nandu ...



Zdieľať
zoo bojnice 676x507 9.7.2020 - Národná zoologická záhrada Bojnice chová aj zvieratá so vzácnymi poruchami sfarbenia. Návštevníci môžu vidieť napríklad bielu samicu nandu pampového (Rhea americana) alebo čiernu samicu jaguára amerického (Panthera onca). Agentúru SITA o tom informoval hovorca zoo Jaroslav Slašťan.


Ako vysvetlil, poruchy sfarbenia u zvierat spôsobuje nadmerná alebo nedostatočná pigmentácia. Čisto biele a čierne sfarbenie je síce vzácne, ale ojedinele sa vyskytuje.

Albíni sú v prírode vzácni


Medzi najznámejšie poruchy sfarbenia zveri patrí albinizmus.

„Je to vrodená porucha, ktorá sa vyznačuje nedostatkom alebo úplnou absenciou pigmentu. Prejavuje sa bielym sfarbením srsti a červenými očami. Albinizmus je porucha, keď organizmus nedokáže produkovať látku, ktorá sa nazýva melanín a spôsobuje pigmentové sfarbenie pokožky, srsti, peria alebo šupín,“ priblížil Slašťan.

Albíny sa najčastejšie vyskytujú medzi cicavcami. Predpokladá sa, že z každých 10-tisíc je jeden albín, čo znamená, že bielo sfarbené zvieratá sú v prírode vzácne. Biele sfarbenie je pre zvieratá v divočine rizikové. Šelmu s touto poruchou totiž odhalí korisť rýchlejšie, zvieratá trpiace albinizmom sú tiež často vylúčené zo svojej svorky či čriedy.

Častou poruchou je aj melanizmus


Ďalšou poruchou sfarbenia je melanizmus, ktorý spôsobuje tmavé až čierne sfarbenie srsti. Vo výnimočných prípadoch je pri takýchto zvieratách viditeľná aj pôvodná kresba tela.

„Na rozdiel od albínov majú jedince s melanizmom väčšiu šancu na prežitie v prírode - nie sú také nápadné a sú odolnejšie proti UV žiareniu,“ vysvetlil hovorca bojnickej zoo. Ako dodal, ich výhodou tiež je, že sú menej zraniteľné v noci, pretože lepšie splývajú s okolím.

Jedným z najznámejších druhov zvierat, pri ktorom je melanizmus pomerne častý, je leopard škvrnitý. Predpokladá sa, že z celosvetovej populácie leopardov trpí melanizmom zhruba 11 percent. Najviac čiernych leopardov žije v južnej Ázii. Čierne jedince sú aj medzi jaguármi americkými a vzácne sú aj pumy americké.

„Melanistické jedince sa častejšie vyskytujú najmä v tropických vlhkých zalesnených oblastiach. Pri dopade svetla v určitom uhle je na nich napriek čiernej srsti viditeľný vzor tvorený škvrnami a rozetami,“ dodal Slašťan.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zoologická záhrada Bojnice chová zaujímavé zvieratá, niektoré druhy majú vzácne poruchy sfarbenia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V novom videoklipe Superhrdina z dielne dua Paci Pac dobro zvíťazilo nad zlom
<< predchádzajúci článok
Mladé sovy porušili pravidlá o nahote, Facebook odstránil online sledovanie hniezda