Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2024

Ministerstvo obrany nenašlo analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ombudsman prípad preto uzatváraMinisterstvu obrany sa nepodarilo nájsť analýzu k darovaniu stíhačiek ...Zdieľať
64196cf7c3867642467631 676x451 11.6.2024 (SITA.sk) - Ministerstvu obrany sa nepodarilo nájsť analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský preto tento prípad uzatvoril. Ako ombudsman pripomenul, 22. novembra minulého roku informoval verejnosť o porušení práva na informácie zo strany ministerstva.


Na ombudsmana sa obrátil podávateľ s tým, že mu neposkytli informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Podávateľ chcel sprístupnenie právnej analýzy zo dňa 14. marca 2023 pre zistenie toho, či bola vláda bez dôvery oprávnená darovať tieto lietadlá Ukrajine.

Rezort obrany porušil zákon a ústavu


Ministerstvo túto analýzu nesprístupnilo, a to ani v odvolacom konaní. Rezort obrany podľa verejného ochrancu práv porušil zákon a ústavu, pretože neposkytol analýzu o možnosti darovania stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Ombudsman zdôraznil, že právo na informácie je jedným z najdôležitejších politických práv Slovákov, a to najmä v takýchto spoločensky sledovaných prípadoch.

Ministerstvo analýzou nedisponuje


"Aj preto som odporučil rezortu obrany prijať opatrenia v podobe preškolenia zamestnancov v oblasti práva na prístup k informáciám a navrhol som, aby ministerstvo rozhodnutie zrušilo a podávateľovi analýzu sprístupnilo," priblížil verejný ochranca práv.

Ministerstvo mu však oznámilo, že sa snažilo požiadavke vyhovieť a túto analýzu nájsť, no ani ministerstvo a ani jeho organizačné zložky touto analýzou nedisponujú. Ministerstvo súčasne informovalo, že analýza nie je zachytená ani v jeho databázach. Ombudsman preto tento prípad uzatvoril.


Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo obrany nenašlo analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ombudsman prípad preto uzatvára © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Redaktori aj vedenie TV Markíza musia nájsť konsenzus, inak podľa Búzu hrozí reputačné riziko (video)
<< predchádzajúci článok
Slovensko o pár dní čaká inaugurácia zvoleného prezidenta Pellegriniho, stovky hostí sa budú musieť riadiť prísnym protokolom