Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júla 2024

Zástupcovia Európskej Komisie navštívili Trenčín. Diskutovali o eurofondoch a prípravách na Európske hlavné mesto kultúry 2026V rámci výjazdového rokovania navštívili mesto Trenčín zástupcovia Európskej komisie (Zdieľať
komisia 4 2048x1365 1 676x451 10.7.2024 (SITA.sk) - V rámci výjazdového rokovania navštívili mesto Trenčín zástupcovia Európskej komisie (EK) pre regionálny rozvoj Pascal Boijmans, Katarína Prokopič a Eva Wenigová, ktorí sa stretli s primátorom mesta Richardom Rybníčkom. Zaujímali sa o realizované investície z eurofondov, ale aj o priebeh príprav na Európske hlavné mesto kultúry 2026, na čo sú vyčlenené peniaze z Programu Slovensko.


Ako informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová, navštívili aj vynovenú synagógu a Hviezdu, ktorej premena bola rovnako realizovaná z financií Európskej únie.

Zástupcovia navštívili viaceré miesta


Po prehliadke átria Mestskej veže a prác na Hviezdoslavovej ulici, navštívili zástupcovia Pascal Boijmans, Katarína Prokopič a Eva Wenigová spolu s vedením mesta aj novú synagógu a Centrum kultúrno-kreatívneho priemyslu Hviezda, ktoré bolo zrealizované tiež z financií Európskej únie.

Vypočuli si aj prezentáciu projektu Trenčín Si Ty. Primátor mesta Richard Rybníček spoločne s viceprimátorom Patrikom Žákom uviedli, že všetky realizované projekty, ako aj tie, ktoré sa budú realizovať v ďalšom období, sú súčasťou dlhodobého strategického plánovania rozvoja mesta.

"Primátor prízvukoval, že súčasťou plánovania je aj riešenie dopravnej situácie v meste, ktoré priamo súvisí s rekonštrukciou starého cestného mosta, ako aj potreby preložky štátnej cesty I/61 vedúcej cez centrum Trenčína. Podľa jeho slov je práve projekt Trenčín Si Ty ukážkovým príkladom práce na Integrovanej územnej stratégii Mestskej funkčnej oblasti Trenčín, pričom zástupcov komisie informoval, že sa bude ďalej intenzívne snažiť, aby sa najmä prípravné práce na dokumentáciách v súvislosti s preložkou štátnej cesty zo strany ministerstva dopravy nezastavili," doplnila Erika Ságová.

Rekonštrukcia budovy železničnej stanice


Vedenie mesta informovalo zástupcov EK aj o príprave rekonštrukcie budovy železničnej stanice v Trenčíne, ktorá by mala byť hotová práve počas kľúčového roka 2026. Z dôvodu získaného titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 si záväzok zrealizovať rekonštrukciu stanice dala aj súčasná vláda.

Zástupcovia sa vedenia mesta pýtali aj na procesy vedúce k realizácii projektov, ktoré im objasnil projektový manažér, gestor Integrovanej územnej stratégie Mestskej funkčnej oblasti Trenčín Milan Ovseník. Zdôraznil, že niektoré procesy pri schvaľovaní zo strany MIRRI SR sa zjednodušili, pričom upozornil aj na možné riziká súvisiace s procesom implementácie v neprospech prijímateľov.

"Kľúčovú rolu pre úspešné čerpanie zdrojov z Programu Slovensko budú zohrávať aj odborníci z Úradu pre verejné obstarávanie a ich promptnosť pri posudzovaní postupov pri verejných obstarávaniach,” dodal trenčiansky primátor Richard Rybníček. Zároveň ocenil zjednodušenie zákona o verejnom obstarávaní, ktoré predložil minister Richard Raši.


Zdroj: SITA.sk - Zástupcovia Európskej Komisie navštívili Trenčín. Diskutovali o eurofondoch a prípravách na Európske hlavné mesto kultúry 2026 © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Politickí lídri budú diskutovať aj o budúcnosti aliancie, konferencia NATO Public Forum prinesie zaujímavé témy
<< predchádzajúci článok
Ukrajinci priblížili najnovšie straty Rusov, prišli o vyše tisíc vojakov aj dva tanky