Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. januára 2008

Žena si vyrába masť z konope, hrozí jej päťročné väzenieČeská prekladateľka Libuše Bushka Bryndová z južných Čiech pestuje konope, ktorú využíva na výrobu liečivej masti. Pomáha vraj pri popáleninách či bolestiach kĺbov.Zdieľať
Z rastliny si však vie vyrobiť i čokoládové pralinky, ochutiť smotanu či mäsové hamburgery. Na začiatku roka ju obvinili, že vyrába nepovolenú drogu a hrozí jej päťročné väzenie.

Pestovateľka konope sa bráni, že z nej vyrábala len liečivú masť. Pre nízky obsah tetrahydrokanabinolu (THC) by vraj fajčenie tejto rastliny neprinieslo človeku žiaden pôžitok. Polícia pri domovej prehliadke objavila ešte v auguste zozbierané listy konope a kvitnúce rastliny, ktoré obsahovali 1,7 percenta THC. "To je, akoby ste niekoho obvinili z výroby destilátu, keď robí mušt," uviedla Bryndová, známa i ako prekladateľka svetoznámych kníh Stephena Kinga. Podľa polície narkomanom stačí marihuana, ktorá má obsah viac ako 0,3 percenta THC.

Bryndová pestuje konope už niekoľko rokov, polícia ju začala preverovať po tom, ako o nej vznikol 10-minútový televízny dokument. Podľa odborníkov nie je pre spoločnosť nebezpečné, ak človek používa túto rastlinu na liečebné účely. Súdy sa tiež pozerajú na tento prípad rôzne. Kriminalista Tomáš Lacina, ktorý prípad vyšetruje, nevylúčil, že stíhanie bude zastavené, ak žena dokáže, že konope jej slúži skutočne len na liečebné účely.

Informácie pochádzajú z internetového portálu iDNES.cz.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Červenom kláštore sa nakrúca film o mníchovi Cypriánovi
<< predchádzajúci článok
Nové albumy Underworld - Oblivion With Bells a Modeselektor - Happy Birthday!

Žena si vyrába masť z konope, hrozí jej päťročné väzenie - diskusné fórum čitateľov

dokedy este cloveku budu dvihat adrenalin podobne spravy?19.5. 16:13:22