Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. septembra 2005

Amerika ráta mŕtvych a žiada o pomoc



Po piatich dňoch sa konečne podarilo evakuovať viac ako 20-tisíc ľudí zo štadiónu Superdome a kongresového centra v New Orleanse.



Zdieľať
  Pre niektorých však prišla pomoc neskoro. Najmenej 14 ľudí zahynulo od hladu, smädu a vyčerpania. Počet obetí vyčínania hurikánu stále nie je známy, nie je vylúčené, že prekročí číslo 10-tisíc. Záchranári stále prehľadávajú domy v meste, v ktorých sa jeho obyvatelia zabarikádovali zo strachu pred blížiacou sa katastrofou. Nachádzajú však už len telá utopených. Úrady začínajú s masovými pohrebmi v snahe zabrániť rozšíreniu nebezpečných nákaz.
Uskutočňuje sa neustála evakuácia ďalších ľudí z najviac postihnutých oblastí Louisiany, Mississippi a Alabamy najmä do štátov Texas a Utah. Na jej priebeh dohliada 54-tisíc príslušníkov vojenského personálu. Guvernér Texasu Rick Perry však už varoval, že množtvo utečencov prekračuje možnosti státu. Je ich takmer štvrť milióna.
Spojené štáty sa rozhodli o humanitárnu pomoc požiadať Európsku úniu. Ide najmä o prikrývky, zásoby vody a potravy a balíčky prvej pomoci. Informovala o tom včera Európska komisia.
Akciu bude riadiť koordinačný úrad, ktorý už zostavil predbežný zoznam materiálu a vybavenia ponúkaného členskými štátmi. Najväčšiu pomoc, v hodnote až 500 miliónov  dolárov, zatiaľ USA ponúkol Kuvajt.

Kritiku Busha vymazali!

Raper Kanye West zaútočil v benefičnom programe na pomoc obetiam Katriny na prezidenta Georgea W. Busha. Televízna stanica NBC jeho slová vymazala!
„George Bush sa nestará o čiernych ľudí,“ vyhlásil Kaney West. Povedal tiež, že sa mu nepáči, ako médiá pokrývajú celú katastrofu. „Ak ukazujú rodinu černochov, vravia, že lúpia. Ak bielych, tí vraj iba hľadajú nejaké jedlo,“ tvrdí raper. Po týchto vetách mu zobrali slovo. Jeho kritické poznámky neodvysielala NBC na západnom pobreží. Rozhlodla sa tak preto, lebo vraj nechce celú udalosť spolitizovať. 

Koľko konfliktov zvládajú USA?

Zahanbujúce nedocenenie rozsahu prírodnej katastrofy na vlastnom pobreží Mexického zálivu spôsobili USA medzinárodnú blamáž. Zábery z rabovania a vraždenia v troskách ulíc New Orleansu vyvolávajú otázky o tom, koľko konfliktov zvládne naraz svetová superveľmoc. Vyčerpáva ju Irak natoľko, že zlyháva doma?
Odoberá vojenské angažovanie v irackej vojne Washingtonu schopnosť presúvať ozbrojené zložky včas a v dostatočnom počte do oblastí najhorúcejších konfliktov? Technický vojenský náskok robí z USA bezkonkurenčného svetového policajta. Pôsobí globálne a zasahuje s chirurgickou presnosťou na miestach, kde si to situácia vyžaduje.
Presahuje však spoliehanie sa na techniku zdravú mieru? Po brilantnej porážke irackej armády viaže Washington na okupáciu Iraku takmer
150-tisíc príslušníkov regulárnych ozbrojených síl a Národnej gardy.
V nedeľu dosiahol v postihnutých oblastiach USA počet nasadených vojakov a gardistov
54-tisíc. Najmä Národná garda však mala prísť skôr a vo väčších počtoch, veď zásah pri havarijných stavoch doma je jej prvoradým poslaním. Nemohla, pretože asi tretina gardistov je v Iraku. Odvelených je ich odtiaľ príliš málo a prichádzajú neskoro.  

Blíži sa Maria
Spomienky na Katrinu sú ešte veľmi čerstvé a už sa blíži tropická búrka Maria. Tá môže byť piatym hurikánom v sezóne, ktorého sila vetra prekročí 120 kilometrov za hodinu. Okrem toho je už 13. pomenovanou búrkou tohto roka, čo je vysoko nad historickým priemerom. V tejto časti roka by na základe dlhodobého priemeru malo totiž byť len 4 až 5 pomenovaných búrok. Sezóna hurikánov obyčajne vrcholí od konca augusta do polovice septembra.
(am, CNN, TASR, SITA)  
Adrian Peter Pressburg


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Charlesa potešil dokument o nevere
<< predchádzajúci článok
Machinácie odborárskeho bossa