Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2006

Annan podporil zapojenie Iránu do diskusie o irackom konflikteGenerálny tajomník OSN Kofi Annan uviedol, že Irán má neodňateľný význam v otázke mierového Iraku a mal by byť zahrnutý do diskusie na vyriešenie konfliktu, ktorý sa podľa poslednej správy OSN ...Zdieľať

NEW YORK 9. decembra (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan uviedol, že Irán má neodňateľný význam v otázke mierového Iraku a mal by byť zahrnutý do diskusie na vyriešenie konfliktu, ktorý sa podľa poslednej správy OSN zhoršuje a môže viesť k "totálnej občianskej vojne." Vo vystúpení na pôde organizácie Human Rights Watch v New Yorku Annan v piatok povedal, že všetky krajiny susediace s Irakom, ale najmä Irán, majú rolu, ktorú musia zohrať. Zároveň ocenil niekdajšiu spoluprácu Teheránu v rámci diskusií o Afganistane.

"Ak sme mohli spolupracovať v Afganistane, prečo sa o to nesnažíme v Iraku, kde možno majú takisto väčší vplyv?," uviedol Annan, ktorý pripomenul, že Irán dodržal všetky sľuby počas afganských rokovaní. Hoci vzťahy medzi Iránom a USA boli chladné, obe strany "našli cestu, aby rokovali," dodal.

Mnohí pozorovatelia vrátane bývalého amerického prezidenta Billa Clintona uviedli, že Irán môže zohrať životne dôležitú úlohu z dôvodu šiitskej väčšiny a jeho záujmu o zastavenie prílevu irackých utečencov cez hranice. "Bez ohľadu na to, čo hovoria, ako konajú, mierový Irak na ich hraniciach je v najlepšom záujme Iránu," povedal Annan. Od začiatku vojny v roku 2003 ušlo podľa odhadov Vysokého komisára OSN pre utečencov z Iraku 1,6 milióna ľudí, pričom denne ujde asi dvetisíc Iračanov do Sýrie a tisíc do Jordánska.

Americký prezident George W. Bush však odmieta možnosť vstupu jeho administratívy do dialógu s Iránom o Iraku. Iracká študijná skupina vo svojej správe zverejnenej tento týždeň navrhla regionálnu konferenciu aj za účasti Sýrie a Iránu. Proti konferencii však vystúpili poprední šiitskí aj kurdskí vodcovia. Iracký premiér Núrí al-Málikí na druhej strane v týchto dňoch vyhlásil, že vyšle vyslancov s cieľom prediskutovať konferenciu a nevylúčil možnosť jej konania, ale v Iraku. Sú náznaky, že Annan by mohol byť sprostredkovateľom konferencie po skončení jeho pôsobenia na poste generálneho tajomníka OSN 31. decembra.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pakistan úspešne otestoval novú strelu krátkeho dosahu
<< predchádzajúci článok
Pri požiari v moskovskej liečebni zahynulo 45 žien