Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. augusta 2007

Aukcia Jukosu bola podľa Jukos Finance fraškou



Podľa vyjadrení hovorkyne Jukos Finance B.V. Claire Davidson uskutočnil správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun frašku, ktorú prezentoval ako aukciu zahraničného aktíva Jukos Oil Company - ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) - Podľa vyjadrení hovorkyne Jukos Finance B.V. Claire Davidson uskutočnil správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun frašku, ktorú prezentoval ako aukciu zahraničného aktíva Jukos Oil Company - spoločnosti Jukos Finance B.V. "Dnešným divadlom pán Rebgun opäť dokázal, že sa pomocou svojich právomocí konkurzného správcu, ktoré mu boli prisúdené medzinárodne spochybneným súdnym systémom v Rusku, snaží o vyvlastnenie aktív, akcií a hotovostných prostriedkov v hodnote približne 2 mld. eur, ktorými disponuje holandská spoločnosť a ktoré nepatria do jurisdikcie ruských súdov," uvádza vo vyhlásení Davidson.

V súvislosti so stredajšou aukciou Davidson uviedla, že z pohľadu spoločnosti Jukos Finance nebolo nič na predaj a teda nemohlo byť nič predané. "Išlo o obyčajnú frašku. Eduard Rebgun mohol dnes účastníkom aukcie rovnako predať Sochu slobody, keďže na tento pamätník má rovnaké práva ako na predaj Jukos Finance BV - teda žiadne," konštatovala Davidson.""Víťaz aukcie, spoločnosť Promnefťstroj, ktorá konala v záujme spoločnosti Rosnefť, nezískala absolútne nič. Nezákonný predaj, ktorý je navyše súčasťou podvodného vyhlásenia konkurzu, nie je právoplatnou transakciou. Kupujúci bude teraz musieť preukázať, že získal tieto aktíva zákonne a transparentným spôsobom od niekoho, kto mal právo tieto aktíva predávať. Sme presvedčení, že toto sa neudialo, a že s týmto stanoviskom sa stotožnia holandské súdy aj Európsky súd pre ľudské práva," doplnila Claire Davidson.

Pred uskutočnením aukcie vydal Jukos Finance BV sériu inzerátov, ktoré upozorňovali potenciálnych účastníkov aukcie na možné riziká spojené s týmto predajom. "Inzerát v denníku Kommersant upozorňoval finančné inštitúcie, banky a spoločnosti, ktoré sa by sa mohli tejto takzvanej aukcie pána Rebguna zúčastniť, že idú podávať ponuky na aktívum, ktorým pán Rebgun nemá právo disponovať," uvádza Davidson. V Holandsku podľa Davidson, zverejnila spoločnosť inzerát v denníku De Telegraaf a poslala e-mailom informáciu 1 400 notárom s cieľom upozorniť ich, že predtým, ako by sa rozhodli potvrdiť transfer akcií Jukos Finance na nového vlastníka, mali by mať istotu, že strana vydávajúca pokyn na transfer akcií je oprávnená tak urobiť. "Takúto istotu nemôže poskytnúť ani pán Rebgun ani nikto konajúci v jeho mene, a preto nie je možné podpísať takýto dokument," zhrnula Davidson.

Ruský štátom kontrolovaný ropný gigant Rosnefť získal v stredu v aukcii zahraničné aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos vrátane 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol. Rosnefť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Promnefťstroj zaplatil za firmu Jukos International UK B.V., sídliacu v Holandsku, ktorá vlastní podiel v Transpetrole, 7,8 mld. rubľov (RUB), čo bolo len mierne viac oproti vyvolávacej cene 7,6 mld. RUB. Správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun uviedol, že firma Jukos International UK B.V, má popri podiele v Transpetrole na svojich účtoch ešte minimálne 1,5 mld. USD.

Holandský prvostupňový súd by mal posledný októbrový deň tohto roku rozhodnúť o legitímnosti bankrotu ruského Jukosu. V súčasnosti sa v tejto veci vedú štyri súdne konania. Bývalí šéfovia Jukos Finance Bruce Misamore a David Godfrey, ktorých Rebgun odvolal, sú stále presvedčení, že boli odvolaní neprávom a vyhlásená dražba nie je legitímna. Jedna aj druhá strana už žiadali holandské súdy v skrátenom konaní o vydanie predbežných opatrení v rôznych záležitostiach. Holandský súd však kvôli zložitosti prípadu nevydal v týchto veciach žiadne predbežné opatrenia, a tak celú záležitosť bude najprv riešiť prvostupňový holandský súd v riadnom konaní. Misamore a Godfrey sa v sporoch odvolávajú najmä na takzvaný princíp teritoriality. Podľa tohto princípu, ak podmienky nie sú upravené inak špecifickou zmluvou danej krajiny s Holandskom, platí, že aktíva registrované v Holandsku, ako napríklad akcie Jukos Finance, nie sú súčasťou procesu likvidácie pri bankrote spoločnosti v zahraničí.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre svojich odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda schválila zákon o investičnej pomoci
<< predchádzajúci článok
Návrh siete nemocníc sa podľa HPI musí zmeniť