Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2015

Barokový kaštieľ vo Veľkom Bieli ožíva vďaka ochotníkom a aktivistom



Kaštieľ vo Veľkom Bieli.



Zdieľať
Kaštieľ vo Veľkom Bieli. Foto: FB
Veľký Biel 3. augusta (TASR) – Mohutný barokový pamiatkový objekt - kaštieľ Veľký Biel v okrese Senec - ožíva aj netradičnými letnými aktivitami. Po júlových hraných nočných prehliadkach pokračuje v nich divadelná skupina teatro ORLUS v spolupráci s občianskym združením (OZ) Kaštieľ Veľký Biel.


Najbližšie prehliadky sa uskutočnia v druhú augustovú sobotu (8.8.), tentoraz pod názvom "Kde bolo, nebolo... alebo netradičná rozprávková kaša" opäť s tromi vstupmi o 20., 21. a 22. hodine. Podľa organizátorov tieto podujatia pri mesačnom svite sú nezvyčajným putovaním krajinou cez päť netradičných rozprávkových príbehov plných múdrosti, nadsázky, výsmechu hlúposti a humoru.

Ochotnícke scénky sú aj o tom, že i podvodník si niekedy chvalabohu narazí svoj nos alebo že aj keď to tak nevyzerá, poctivosť sa sem–tam vyplatí a to nielen v rozprávkach. Výťažok zo vstupného bude venovaný na záchranu tohto kaštieľa. S rovnakým zámerom OZ organizuje od mája koncerty vážnej hudby. Okrem ďalších plánovaných sa napríklad 22. augusta uskutoční country festival Bielfest.

História tohto historického objektu trvá od roku 1719, keď sa začala výstavba jedného z najväčších barokových kaštieľov na území dnešného Slovenska. Vlastnil ho gróf Žigmund Csáky, ale spravoval jeho brat arcibiskup Imrich Csáky. Celá stavba kaštieľa bola orientovaná na kalendárne prvky a počty. Tento štvorkrídlový pamiatkový objekt s pôvodne anglickým parkom mal toľko okien, koľko bolo dní v roku, toľko miestností, koľko týždňov má jeden rok a mal sedem brán ako počet dní v týždni.

Kaštieľ bol obývateľný už v roku 1724 a úplne dokončený v 1732. Do polovice 18. storočia slúžil na výučbu etikety, filozofie a humanitných vied mladých chlapcov – pážat z okolitých grófskych rodín. Neskôr ako sídlo grófa Sifkovitsa a následne grófa Dadányiho. Zlomovým obdobím pre toto šľachtické sídlo bola druhá svetová vojna, keď objekt bol značne poškodený rozkradnutím krovu a preborením strechy. V roku 1953 sa začala jeho obnova. Počas novodobej histórie prešiel rukami viacerých vlastníkov, bol dokonca využívaný ako domov dôchodcov a neskôr ako ústav pre mentálne postihnuté ženy.

"Od roku 2006 bol kaštieľ tzv. Šípkovou Ruženkou, zarastený burinou a krovím. Po niekoľkoročnom spánku, prerušovanom len vandalmi a zlodejmi, sa kaštieľ grófa kardinála Imricha Csákyho prebúdza do nového života. Spustnutý, chátrajúci, zanedbaný a predsa malebný a ohromujúco veľkolepý po viac ako polstoročí víta milovníkov barokovej architektúry a histórie. Od mája 2012 sa začal preberať k životu a celkom k novému poslaniu," uviedol pre TASR Michal Lukáč z OZ.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návštevu Krymu zvažujú aj nemeckí poslanci zo strany Ľavica
<< predchádzajúci článok
Kurdský prezident volá po spravodlivosti za útoky na jezídov