Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2015

Bezplatnú poradňu využilo už viac ako tisícka ľudí v exekúciiIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 9. februára (TASR) – Už rok a pol je pre občanov v exekúcii k dispozícii bezplatná poradňa Slovenskej komory exekútorov (SKE). Za tento čas ju využilo celkom 1157 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová.


Poradňu komora zaviedla v auguste 2013 v rámci programu bližšie k ľuďom. Väčšina otázok na ňu smeruje prostredníctvom elektronickej pošty. Za posledný polrok ju takto oslovilo 421 ľudí. Na osobnú konzultáciu prišli dvaja. Prezident SKE Miroslav Paller vysvetlil, že najčastejšou je otázka zákonnosti exekúcie.

Ľudí podľa Pallera zaujíma, či mal exekútor právo na niektoré svoje kroky, či majú správne vypočítané zrážky zo mzdy, alebo, či si exekútor oprávnene účtuje svoju odmenu a trovy. „Stále vysvetľujeme, že v týchto trochu zavádzajúcich názvoch sa odrážajú náklady na chod celého exekútorského úradu, vrátane napríklad platov zamestnancov, energií či nákladov na archiváciu,“ objasnil.

Komora konštatovala, že problémom je nízke právne povedomie ľudí, ktorí sa dostanú do exekúcie. „Žiaľ, mnohí občania si stále myslia, že zatajovaním sa, nepreberaním pošty a nekomunikáciou s exekútorským úradom sa ich problém podarí vyriešiť. Jediné, čo sa však v takom prípade určite stane, je predĺženie a predraženie ich exekúcie,“ priblížil Paller. „Pri účinnej komunikácii s exekútorom sa ľudia postupne zbavujú svojich dlžôb, a to hlavne ich splácaním, nie stratou majetku,“ doplnil.

Poradňa má z pohľadu šéfa SKE praktický prínos aj pre exekútorov. Viacero ľudí sa napríklad sťažovalo na slabú komunikáciu zo strany exekútorských úradov. Tieto prípady sa komora podľa Pallera snaží riešiť, aby vzťah medzi účastníkmi konania a exekútorským úradom bol čo najprofesionálnejší.

Niekoľko podnetov ľudí potom SKE zaevidovala ako sťažnosť voči príslušnému exekútorovi. „Budú sa prešetrovať a v prípade opodstatnenosti bude podaný návrh na začatie disciplinárneho konania,“ uzavrel Miroslav Paller.

SKE chce modelové a opakujúce sa prípady z poradne umiestňovať na svoju webovú stránku. Už teraz tam občania podľa hovorkyne komory nájdu konkrétne rady, ako sa vyhnúť exekúcii, ako vymôcť svoje peniaze, ale aj odporúčania, ako sa dostať z exekúcie čo najmenej zaťažujúcim spôsobom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Žiari nad Hronom budú obyvatelia menej platiť za teplo
<< predchádzajúci článok
Mladý Bratislavčan sa priamo na policajnej stanici snažil zbaviť drogy