Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. júna 2007

Bratislavu bude obliehať Napoleonovo vojskoBratislavu bude počas víkendu, od piatka 29. júna do nedele 1. júla, obliehať Napoleonovo vojsko. Pôjde o program 5. ročníka spomienkového podujatia na historické udalosti z roku 1809. Rekonštrukciu ...Zdieľať

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) - Bratislavu bude počas víkendu, od piatka 29. júna do nedele 1. júla, obliehať Napoleonovo vojsko. Pôjde o program 5. ročníka spomienkového podujatia na historické udalosti z roku 1809. Rekonštrukciu historických bojov budú môcť vidieť Bratislavčania i návštevníci hlavného mesta v Sade Janka Kráľa. Bojovníci priblížia verejnosti udalosti, keď sa vojská francúzskeho cisára Napoleona I. pokúšali viac ako mesiac dobyť mesto. Tábor pre asi 200 vojakov v dobových uniformách bude postavený na Tyršovom nábreží. V piatok na Tyršovom nábreží odštartuje program o 21:30 symbolickým ostreľovaním Bratislavy. V sobotu o 15:00 bude pokračovať v Sade Janka Kráľa ukážkami bojov o Bratislavu. Život vojakov v tábore priblíži program počas nedeľňajšieho dopoludnia.
Napoleonovo vojsko sa rozhodlo obsadiť Bratislavu po historicky prvej porážke v bitke pri Asperne. Plánovaný vpád na ľavý breh Dunaja bol súčasťou vojenských operácií v rámci rakúsko-francúzskej vojny. Vojenský zbor maršala Davouta tvorilo 22 000 mužov. Francúzom sa ani po mesačnom obliehaní nepodarilo Bratislavu dobyť, preto zvolili taktiku ostreľovania. Ani to ich však nedoviedlo k úspechu. Napriek tomu, že Bratislava odolala, si Napoleonova operácia vyžiadala stovky ľudských životov a 143 petržalských domov vyhorelo.

Podujatie organizuje petržalská samospráva v spolupráci s Kultúrnymi zariadeniami Petržalky a nákupným centrom Aupark. Agentúru SITA informoval tlačový tajomník mestskej časti Bratislava-Petržalka Ľubomír Andrassy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
The Verve chystajú nový album i turné
<< predchádzajúci článok
Na Detskú Univerzitu Komenského sa už prihlásilo 300 detí