Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

26. novembra 2014

Čaro Slovenských povestí



Vedeli ste, že v Svätom Jure žil kedysi šesťhlavý drak? A možno je naozaj na cintoríne v Banskej Štiavnici tá povestná diera, čo nemá dna, alebo v Bratislave sa rytier Roland o polnoci na Silvestra tri razy pokloní.



Zdieľať
Slovenské povestiA ako to vlastne bolo s jeleňom, čo zachránil pánov z Červeného Kameňa? Ktovie. Ak vás fascinujú tajomné príbehy odohrávajúce sa za múrmi hradov a zámkov, máme pre vás super tip.
 
V novej knihe Slovenské povesti nájdete 45 povestí z celého Slovenska. Zámocký park, detské hry v jeho čarovných zákutiach a neskôr intenzívne osobné zážitky pri poznávaní našich hradov, kaštieľov, jaskýň, kláštorov a ďalších historických pozoruhodností inšpirovali autorku k voľnému prerozprávaniu slovenských povestí.
Hneď prvá povesť vás zavedie do Svätého Jura, kde vraj statočný junák bojoval so šesťhlavou obludou.

V dávnych dobách, keď ešte nad hlavami ľudí poletovali všakovaké obludy, neďaleko Bratislavy býval v skalných dierach v Malých Karpatoch šesťhlavý drak. Príšera ako sa patrí. Zlá, oheň chrliaca, ľuďom strach naháňajúca. Obyvatelia sa báli vyjsť z domov, nieto ešte oberať hrozno, čo vo viniciach na úpätí kopcov krásne dozrievalo. Len sem-tam sa odvážlivcovi podarilo pozbierať zopár bobúľ a už fujazdil do svojho príbytku.
Drak požadoval raz do roka priviesť dievčinu k jeho skalnej jaskyni, aby ju mohol zožrať. V ten rok padol žreb na krásnu Ľudmilku.

Ďalšia povesť rozpráva o Rolandovej studni v Bratislave, autorka vás zavedie aj na Smolenický zámok, aby ste si prečítali povesť o hrubom správcovi, o šikovnom Kyselovi a dobrom duchovi. Na Hrade Červený Kameň sa dočítate o liečivých kamienkoch a jeleňovi, čo zachránil vznešených pánov, a v Bojnickom zámku zasa bývala jazerná víla a udial sa tam zázrak na Božom súde kráľovnej Elišky.
V novinke Slovenské povesti nechýbajú ani ďalšie známe hrady a zámky ako Strečno, Spišský hrad, Hrad Krásna Hôrka, Pajštún, ale aj Čertova skala, Svätý Anton, či Dobšinské bane, ku ktorým sa viaže povesť o boháčovej ružovej záhrade a kráľovi banských škriatkov.

Do centra týchto povestí stavia autorka predovšetkým ľudské osudy, vášne, tragédie, ale aj vernú lásku, neuveriteľnú odvahu a spravodlivý trest. Ako sa v povestiach traduje, osudy mocných vládcov, rytierov, mníchov, alchymistov či chudobných poddaných sa prepletajú so zásahom nadprirodzených síl a bytostí. Rovnako duše smrteľníkov, po často nedobrovoľnom odchode z tohto sveta, blúdia miestami, kde sa odvíjal ich život, aby nám ho dodnes pripomínali v podobe prízrakov a strašidiel.
Tajuplnú a vzrušujúcu atmosféru minulých čias jedinečne vystihol ilustráciami pripomínajúcimi dobové perokresby akademický maliar Svetozár Košický.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V malej knižnici neďaleko Calais našli Prvé fólio W. Shakespeara
<< predchádzajúci článok
Vychádza kniha Sviatočné pozdravy z pera kňaza Antona Srholca