Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. októbra 2017

Cena za architektúru CE.ZA.AR už pozná svojich tohtoročných víťazovCena za architektúru Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR už má svojich tohtoročných držiteľov. Porota vybrala najlepšie diela v piatich kategóriách: Rodinné ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 
Bratislava 6. októbra (TASR) - Cena za architektúru Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR už má svojich tohtoročných držiteľov. Porota vybrala najlepšie diela v piatich kategóriách: Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.


Počas štvrtkového (5.10.) slávnostného odovzdávania cien v bratislavskej Starej tržnici udelili aj ocenenie Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. Cena v kategórii Bytové domy nebola udelená. Cenu verejnosti získalo dielo "Obnova časti Námestia slobody" v Prievidzi.

CE.ZA.AR-a v kategórii Rodinné domy si odniesol Martin Jančok za Dom v dome v Bernolákove. Spolupracoval s Michalom Janákom, Ivanou Čobejovou, Ľubicou Segečovou, Michalom Marcinovom, Samuelom Šimonovičom. Základom diela je dvojitý plán ako sústava vnútorného a vonkajšieho domu. "Jadrový dom" napĺňa funkcie celoročného základného využitia. Vonkajší tvorí miesto pre garáž, bazén, pátiá či sklad. Hranicou tohto priestoru a zároveň "obalom" celého objektu je svetelno priepustná stena z vlnitého polykarbonátu.

V kategórii Občianske a priemyselné budovy získal ocenenie Poľovnícky dom v Kuchyni od autorov Tomáša Auxta, Petra Kožuška, Mira Hrušovského, Petra Hudača. Spolupracoval Michal Zábranský. "Poľovnícky dom na Záhorí pri Kuchyni opúšťa klasickú predstavu o poľovníckej chate v lese a chce ponúknuť viac. Kompozícia piatich budov otočených čelom k sebe vytvára uzavretý celok," uvádza sa v opise projektu.

CE.ZA.AR-a v kategórii Obnova a prestavba dostali Peter Gomboš, Ján Krcho, Tomáš Lupták za Starú synagógu v Bardejove. Jej rekonštrukcia je prvým viditeľným výsledkom úsilia o záchranu Židovského suburbia, komplexu židovských rituálnych budov v Bardejove, ktoré je súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného bohatstva UNESCO.

Ocenenie v kategórii Interiér získal Peter Jurkovič za rekonštrukciu bytu v bývalom kláštore v Trnave. Byt má takmer štvormetrovú výšku stropu, ktorá vznikla odstránením dodatočných znížení. Pod dreveným trámovým stropom je priestranný byt, ktorý na prvý pohľad pôsobí ako jedna miestnosť. Pohyblivá knižnica však skrýva spálňu a ďalšie časti bytu.

Za exteriér si cenu odniesli Martin Dulík, Marek Šumichrast, Lívia Dulíková s ich reštauráciou a kaviarňou Castellum café v Nitre. Objekt ustupuje do svahu, strecha budovy vytvára prirodzenú výhľadovú terasu. Presklená fasáda ponúka výhľad na mesto a okolité hradby. Súčasťou projektu je nová prístupová cesta, úprava zelene a sprístupnenie románskych hradieb, ktoré boli odkryté počas archeologického prieskumu v súvislosti s výstavbou kaviarne.

Ocenenie Patrón architektúry udelili tento rok Novej synagóge Žilina. Projekt obnovy a revitalizácie Novej synagógy pre kultúrne účely realizuje občianske združenie Truc sphérique (kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie) v spolupráci a s podporou Židovskej náboženskej obce Žilina, vlastníka pamiatky.

Iniciátormi projektu sú Marek Adamov a Fedor Blaščák, hlavným architektom Martin Jančok. Historické a reštaurátorské výskumy majú na starosti Magdaléna Kvasnicová, Ján Hromada, Peter Szalay, Ivan Pilný, Gabriel Hartl, Marek Repáň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nobelovu cenu za mier získala organizácia za zákaz jadrových zbraní
<< predchádzajúci článok
Americká tajná služba platí desaťtisíce za golfové vozíky