12. februára 2006

Čiľania vyhrali štvorhru aj celý zápas, Slováci do baráže

Slovensko prehralo daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri bude hrať v baráži o zotrvanie medzi šestnásťčlennou elitou. Rozhodla o tom už sobotňajšia štvorhra, ktorú na ...

RANCAGUA 12. februára (WN/SITA) - Slovensko prehralo daviscupový súboj 1. kola svetovej skupiny v Čile a v septembri bude hrať v baráži o zotrvanie medzi šestnásťčlennou elitou. Rozhodla o tom už sobotňajšia štvorhra, ktorú na antuke štadióna Medialuna Monumental v Rancague vyhral favorizovaný domáci pár Fernando González - Nicolas Massú nad dvojicou Lukáš Lacko - Michal Mertiňák v štvorsetovom boji za 197 minút 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 a získal pre Čile rozhodujúci tretí bod. Olympijskí víťazi z Atén 2004 kontrolovali vývoj stretnutia v prvých dvoch setoch, potom sa novozložený slovenský pár zbavil rešpektu zo súpera a napriek celkovej prehre zahral veľmi dobre. Lacko, ktorý zaskočil za zraneného Dominika Hrbatého, absolvoval v 18 rokoch solídny debut v najprestížnejšej mužskej tenisovej tímovej súťaži. Čile postúpilo do 2. kola resp. štvrťfinále prestížnych bojov o šalátovú misu po 24 rokoch, Slovensko bude hrať po dvoch rokoch baráž o účasť vo svetovej skupine.

Stretnutie Čile - Slovensko vyvrcholí v nedeľu od 20.00 h SEČ záverečnými dvojhrami, v ktorých by sa podľa pôvodného žrebu mali stretnúť dvojice González - Hrbatý a Massú - Mertiňák. Za rozhodnutého stavu je však vysoko pravdepodobné, že kapitáni oboch tímov Hans Gildemeister a Tibor Tóth siahnu k zmenám a dajú prednosť náhradníkom.

Čile - Slovensko 3:0 po štvorhre
Fernando González, Nicolas Massú - Lukáš Lacko, Michal Mertiňák 6:2, 7:5, 3:6, 6:4 za 197 minút
Slovenský pár nastúpil v tomto zložení po prvý raz a úvod zápasu napriek snahe nezachytil. Neistý Mertiňák debutanta Lacka v I. sete príliš výkonom nepodržal. Čiľania sa rýchlo ujali vedenia 3:0 a napokon pri podaní Lacka využili po polhodine tretí setbal na zisk setu v pomere 6:2. Domáci hráči hnaní dopredu 12-tisícovou kulisou boli lepší aj na začiatku druhého setu. Hrali sústredene a z druhého podania Slovákov agresívne obhadzovali. Táto taktika im vychádzala do stavu 4:1. Potom víťaz debla ne nedávnom turnaji ATP v Záhrebe Mertiňák spresnil hru a výsledkom bol prvý brejk pri Gonzálezovom servise na 3:4. Vzápätí však prehral svoje podanie aj Lacko a Massú podával na víťazstvo v sete. Slovákom sa však po skvelom výkone tiež vydaril rebrejk a pri servise Mertiňáka dokonca odvrátili štyri setbaly a vyrovnali na 5:5. Záver setu však predsa len zvládli lepšie domáci, keď za stavu 6:5 využili slabší Lackov servis a ujali sa vedenia 2:0 na sety. Tretí set bol vyrovnaný do stavu 3:3, keď začal mať navrch prekvapujúco slovenský pár. González opäť prehral svoje podanie a Lacko vzápätí potvrdil brejk na 5:3. Pri podaní Massúa sa blysol aj Mertiňák a po ďalšom brejku získali Slováci set na 6:3. Úvodný gem IV. setu zahrali slovenskí tenisti ako z veľkej knihy. Po viacerých skvelých zásahoch na sieti sa čistou hrou ujali vedenia 1:0. Potom sa ale Čiľania vrátili do zápasu. Začali sa hecovať, tvrdo obhadzovať a solídne podávať. V piatom geme uchmatli servis Mertiňákovi, ale Slováci odpovedali rebrejkom pri podaní Massúa, keď pri záverečnej výmene skvele zahral na sieti Lacko. Pri následnom podaní mladého Piešťanca sa odohral tvrdý boj o každú loptu. Obe dvojice si vytvorili po päť možností na získanie siedmeho, tzv. Tildenovho gemu a napokon ho na svoju stranu dostali Čiľania. Vzápätí González vyhral svoje podanie a rovnako tak Mertiňák - 4:5. V závere už Massú ukontroloval čilské víťazstvo, ktoré prišlo po premenenom druhom mečbale a rozpútalo prvé oslavy medzi skandujúcimi fanúšikmi na štadióne v Rancague.