Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. októbra 2007

Čína musí urobiť viac pre zníženie obchodnej nerovnováhy s EÚČína musí urobiť viac pre zmiernenie obchodnej nerovnováhy s EÚ, pokiaľ chce, aby sa vzájomné obchodné vzťahy naďalej rozvíjali, uviedol eurokomisár pre obchod Peter Mandelson. Mandelsonove ...Zdieľať

LISABON 22. októbra (WEBNOVINY) - Čína musí urobiť viac pre zmiernenie obchodnej nerovnováhy s EÚ, pokiaľ chce, aby sa vzájomné obchodné vzťahy naďalej rozvíjali, uviedol eurokomisár pre obchod Peter Mandelson. Mandelsonove vyjadrenia naznačujú, že EÚ sa chystá ráznejšie zasiahnuť proti rastúcemu obchodnému deficitu s Čínou. "Nie je podstatné pýtať sa, či EÚ zakročí voči čínskemu exportu ráznejšie, ale dôležitejšia je otázka, či je Čína schopná prijať väčšiu zodpovednosť a podieľať sa na vytvorení vyváženejšieho obchodného vzťahu", uviedol Mandelson na obchodnej konferencii v Lisabone. Mandelson tým zároveň reagoval na výzvy európskych investorov na väčšiu otvorenosť čínskeho trhu.

Politika EÚ voči Číne je tradične miernejšia v porovnaní s USA, ktoré predložili na pôde Svetovej obchodnej organizácie viaceré sťažnosti proti Číne. Obchodný deficit EÚ s Čínou predstavoval za prvých sedem mesiacov tohto roku 86 mld. eur, čo znamená 25-percentný medziročný nárast.

SITA, Reuters


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obchodné reťazce podľa RÚZ neohrozujú prijatie eura
<< predchádzajúci článok
Po výbuchu zranená žena, popáleniny má na 50 percent tela