Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. októbra 2005

Pozemky: buď dohoda, alebo vyvlastnenie



Tridsať ľudí z Nededze drží výstavbu cesty pre Kiu v šachu. Pokiaľ sa nepodarí presvedčiť ich o predaji pozemkov za štátom zvýšenú kúpnu cenu, môžu prísť na rad náhradné riešenia.



Zdieľať
Aj keď ich oficiálne nikto nepotvrdí, musí takýto projekt počítať aj s nimi. Tridsiatka majiteľov pôdy pod infraštruktúru, ktorým sa máli ponúkaný doplatok, nakoniec môže dostať ešte menej. Ako potvrdil právnik Pavol Hagyari štát by v tomto prípade mohol použiť aj inštitút vyvlastnenia. Cenou by bola cena obvyklá v danej lokalite. Ceny pozemkov pod cestou sa pohybujú v rozpätí od niečo viac ako 200 Sk až po viac ako 500 Sk za štvorcový meter. Nespokojní majitelia pozemkov by teda mali pri vyvlastňovaní dostať zhruba toľko, ako im ponúkajú už dnes, v prípade súdneho konania by však mohli prísť o poplatky za súdne trovy, ktoré by museli uhradiť. Podľa už účinnej novely stavebného zákona by sa celý proces dal zvládnuť pomerne rýchlo.
Podľa právneho zástupcu majiteľov Miroslava Abelovského treba však s nespokojnými vlastníkmi začať rokovať. Ako však dodal, v prípade nedohody je možné aj vyvlastnenie. „Je to legitímny spôsob. Ak to nepôjde ináč, pristúpi sa aj k tomu.“ Osobne si však myslí, že sa to všetko podarí vyriešiť aj bez použitia vyvlastňovacieho konania.
Do novopostavenej automobilky sa dá po ceste dostať už aj dnes, tá však vedie cez Tepličku nad Váhom. Jej obyvatelia sa budú musieť v prípade ďalšieho zdržiavania výstavby infraštruktúry asi zmieriť s tým, že potrebné zariadenie bude do závodu putovať popod okná ich domov. Stroje do automobilky sú už totiž na lodiach a smerujú do Európy.
Ako o nie úplne vylúčenej možnosti sa hovorí aj o výstavbe cesty po náhradnej trase s tým, že by sa problémové lokality jednoducho obišli. Tento variant je však aj vzhľadom na svoju náročnosť dosť málo pravdepodobný.
Poradca zastupujúceho ministra hospodárstva Peter Papanek potvrdil, že štát má snahu vyriešiť vzniknutý problém, môže sa však hýbať len v mantineloch vymedzených súdnoznaleckými posudkami. Ako však včera opätovne konštatoval aj dočasný šéf rezortu hospodárstva Ivan Mikloš, vyplatenie zvýšenej sumy za parcely je podmienené dohodou so všetkými vlastníkmi.  

Prečo sú ceny také rozdielne
Pozemky pod infraštruktúrou sú zoradené podľa rôznych kvalitatívnych tried. Niektorí z vlastníkov tak môžu dostať aj viac ako 1 000 Sk za štvorcový meter. Cena sa odvíja napríklad aj od toho, či sú na pozemku inžinierske siete, prípadne napojenie na verejnú komunikáciu. Podľa M. Abelovského nie všetci nespokojní majitelia vlastnia len tie najmenej bonitné pozemky, pri ktorých sa cena pohybuje tesne nad 200 Sk/m2.

(ss)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reálne mzdy rýchlo porastú
<< predchádzajúci článok
V skratke